eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Praca na etacie i własna firma: optymalizacja podatkowa

Praca na etacie i własna firma: optymalizacja podatkowa

2011-12-28 13:23

Przedsiębiorca, który rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej, może skorzystać z niektórych ulg podatkowych - pod warunkiem jednak, że oprócz dochodów z działalności gospodarczej ma także inny dochód, na przykład z etatu, wystarczający do rozliczenia ulg.

Przeczytaj także: W 2013 r. dłużnicy zapłacą wyższy podatek dochodowy?

Jednolita, 19-proc. stawka podatku jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody, znacznie przekraczające pierwszy próg podatkowy obowiązujący przy rozliczeniach z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według stawek 18 i 32 proc. (w 2011 r. ta graniczna kwota wynosi 85 528 zł). Niezależnie bowiem od tego, czy przedsiębiorca „na liniowym” zarabia kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, płaci podatek według tej samej, 19-proc. stawki. Może przy tym, podobnie jak w przypadku rozliczeń według zasad ogólnych, zmniejszać swoje zobowiązania wobec fiskusa, pomniejszając firmowy przychód kosztami uzyskania przychodu. Ma prawo odliczyć także od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku – większą część składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Opodatkowany liniowo dochód z firmy pozbawia ulg
Niestety, wybierając jednolitą stawkę podatku, prowadzący działalność traci możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nie może również rozliczyć się z fiskusem na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przy opodatkowaniu dochodu z działalności gospodarczej nie może także skorzystać z ulg podatkowych – na przykład z popularnej i atrakcyjnej ulgi na dzieci lub ulgi internetowej czy rehabilitacyjnej (za wyjątkiem ulgi dla osób osiągających dochody za granicą).

Rozliczenie z małżonkiem – przywilej zasad ogólnych
Jeśli jednak przedsiębiorca rozliczający się z fiskusem według stawki liniowej prowadzi nie tylko firmę, ale jednocześnie pracuje na przykład na etacie – czyli osiąga dochody poza działalnością gospodarczą – nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystał z niektórych ulg. Pod warunkiem oczywiście, że dochód spoza działalności jest na tyle wysoki, że umożliwia odliczenia. W takim wypadku przedsiębiorca może rozliczyć w zeznaniu rocznym ulgę na dzieci czy prywatne wydatki na internet. W dalszym ciągu nie ma jednak prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem – te dwie ulgi pozostają tylko przywilejem przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według stawek podatkowych 18 i 32 procent.

Nie wystarczy tylko jeden roczny PIT
Należy także pamiętać, że przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie dochodów z działalności według 19-proc. stawki podatku, a jednocześnie osiągnął dochody z innych źródeł, musi złożyć dwa zeznania roczne: PIT-36L (obejmujący tylko dochód z działalności gospodarczej) oraz np. PIT-37 (jeśli dodatkowy dochód wynikał z etatu). I właśnie w tym drugim zeznaniu PIT może uwzględnić ulgi podatkowe.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: