eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu w PIT 2011: strata podatkowa

Odliczenia od dochodu w PIT 2011: strata podatkowa

2012-01-26 13:47

Przeczytaj także: Likwidacja spółki a strata podatkowa


Ryczałt ewidencjonowany a strata podatkowa

Warto pamiętać, że z odliczenia straty podatkowej można korzystać także w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Działanie takie będzie możliwe jednak jedynie wówczas, gdy w latach poprzednich ryczałtowiec prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc płacił podatek od dochodu) i w tym czasie poniósł z tego tytułu stratę. Jest tak dlatego, że ryczałtowcy płacą podatek dochodowy od uzyskanego przychodu – nie uwzględniają zatem w rachunku podatkowym ponoszonych kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie przy tej formie opodatkowania powstanie straty podatkowej nie jest możliwe.

Jeżeli jednak w latach poprzednich podatnik płacił podatek od firmy liczony od uzyskanego dochodu i poniósł z tego tytułu stratę, to obecnie – korzystając z opodatkowania w formie ryczałtu, zgodnie z art. 9 ust. 5 updof oraz art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, może w swoim zeznaniu rocznym stratę tę uwzględnić, zmniejszając tym samym zobowiązanie podatkowe należne za dany rok podatkowy.

Warto przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym odliczenia straty dokonuje się od wszystkich przychodów, proporcjonalnie do udziału kwot przychodów w całości przychodów łącznie (trzeba zatem ustalić jaki procent przychodów opodatkowanych wg poszczególnych stawek ryczałtu przypada na łączny uzyskany przychód). Oczywiście w przypadku ryczałtu także obowiązuje zasada, zgodnie z którą podatnik nie może odliczyć więcej aniżeli 50% straty podatkowej oraz ma na to 5 kolejnych lat podatkowych.

Warto przy tym pamiętać, że podatnik nie ma prawa rozliczyć straty, jeżeli wybrał opodatkowanie kartą podatkową.

Strata podatkowa gdy działy specjalne produkcji rolnej

Ustawodawca wskazuje, że przepisy w zakresie straty podatkowej mają zastosowanie do straty z działów specjalnych produkcji rolnej. Warunkiem jest tutaj jednak to, aby dochód z działów specjalnych produkcji rolnej przez okres następnych pięciu kolejnych lat podatkowych ustalany był na podstawie ksiąg. Oczywiście przesłanki wcześniej wskazane także muszą być spełnione

oraz gdy zbycie udziałów i papierów wartościowych

Przepis art. 9 ust. 3 updof stosuje się także do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Prywatny najem a strata podatkowa

Strata podatkowa dotyczy także przychodów uzyskiwanych z tzw. najmu prywatnego (czyli wykonywanego poza działalnością gospodarczą). Zasady są tutaj niemalże identyczne jak w przypadku rozliczania straty z tytułu prowadzonej firmy (z tą różnicą, że prywatny najem nie może być opodatkowany podatkiem liniowym).

Warto jednak pamiętać o tym, że nie można rozliczyć w ramach najmu prywatnego straty poniesionej z tytułu najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – są to bowiem dwa różne źródła przychodu, mimo że ich cel jest zbieżny. Podobnie jest w sytuacji odwrotnej, a co za tym idzie podatnik wynajmujący najpierw swój majątek prywatnie, który następnie rozlicza ten najem w działalności gospodarczej nie może ująć straty z najmu prywatnego w prowadzonej firmie, mimo że ona także zajmuje się usługami najmu.

Nie zawsze można odliczyć

Art. 9 ust. 3a updof mówi, że przepisy dotyczące strat podatkowych nie zawsze mają zastosowanie. Pierwszym wyjątkiem są tutaj straty z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, tj. z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Drugi wyjątek dotyczy strat ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Jak już wspomniano wyżej, straty nie odliczą także podatnicy korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej, a także płacący podatek tonażowy.

Dodatkowo dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie można pomniejszyć o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich (art. 30a ust. 5 updof).

Bardzo istotne jest także to, że straty rozliczane są odrębnie. Co za tym idzie, wypełniając swoje zeznanie PIT za 2011 rok podatnik może odliczyć jedynie własne straty poniesione w latach wcześniejszych, nie ma natomiast takiego prawa w stosunku do strat wykazanych przez małżonka.

Do pobrania


Rozliczenia roczne

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: