eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wydatki przed rejestracją spółki a odliczenie VAT

Wydatki przed rejestracją spółki a odliczenie VAT

2012-04-18 13:01

Spółka może odliczyć VAT od wydatków poniesionych przed jej rejestracją. Na przeszkodzie temu nie mogą stać wymogi formalne (czyli np. wystawienie faktury VAT na wspólników, a nie na spółkę).
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) z 1 marca 2012 r. w sprawie C-280/10.

Sprawa, którą rozstrzygał TS UE, dotyczyła wspólników, którzy przed rejestracją spółki nabyli nieruchomość, a następnie w formie aktu notarialnego wnieśli ją aportem do spółki. Zarówno od zakupu nieruchomości, jak i od wydatków notarialnych odliczono VAT.

Podczas kontroli organ podatkowy stwierdził dwie nieprawidłowości, a mianowicie, że faktura dotycząca zakupu nieruchomości była wystawiona na przyszłych wspólników, a nie na spółkę, a po drugie - że faktura za sporządzenie aktu notarialnego i wypisów została wystawiona na spółkę, gdy nie powstała ona jeszcze zgodnie z prawem. W konsekwencji organ podatkowy odmówił prawa do odliczenia VAT od tych wydatków.

Stanowisko fiskusa poparł również WSA. Na skutek skargi kasacyjnej podatnika sprawa trafiła do NSA, który z kolei przedstawił pytania prejudycjalne do TS UE. Sprowadzały się one do udzielenia odpowiedzi na pytania:
  1. Czy spółka ma prawo odliczyć VAT od wydatków inwestycyjnych przed formalną rejestracją spółki jako podmiotu prawa handlowego oraz rejestracją na potrzeby VAT?
  2. Czy faktura dokumentująca poniesione wydatki inwestycyjne wystawiona na wspólników (a nie na spółkę) stoi na przeszkodzie w realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego?

Powołując się na zasadę neutralności VAT, TS UE uznał, że konieczne jest, aby albo wspólnik, albo spółka mieli możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach poniesionych przed rejestrację spółki. Jest to szczególnie istotne, gdy pomiędzy zakupem a powstaniem spółki upływa krótki okres czasu. Uznano, że przepisy unijne nie stoją na przeszkodzie temu, by w szczególnych okolicznościach, takich jakie wystąpiły w niniejszej sprawie, w ramach których osoby fizyczne, działając jako "przyszli wspólnicy", nabywają nieruchomość, która zostaje wniesiona jako aport do spółki osobowej powstałej po tym nabyciu i tworzonej przez owych wspólników, państwo członkowskie przyznało spółce prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Zatem zdaniem TS UE spółka może odliczyć VAT od wydatków poniesionych przed jej rejestracją. Na przeszkodzie temu nie mogą stać wymogi formalne (czyli np. wystawienie faktury VAT na wspólników, a nie na spółkę). Przepisy bowiem muszą być interpretowane w ten sposób, aby zasada neutralności VAT była zachowana, i aby umożliwiała realizację przysługującego prawa do odliczenia VAT.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.