eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podróż służbowa: ubezpieczenie a podatek dochodowy

Podróż służbowa: ubezpieczenie a podatek dochodowy

2012-12-07 09:56

Podróż służbowa: ubezpieczenie a podatek dochodowy

Samolot © adimas - Fotolia.com

Zwrot przez pracodawcę wydatków poniesionych przez pracownika na wykup ubezpieczenia (polis ubezpieczeniowych), niezbędnego do odbycia podróży służbowej, korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29.11.2012 r. nr IPPB2/415-875/12-2/MK.

Przeczytaj także: Podróż służbowa a PIT od świadczeń pracowniczych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Pracownik został oddelegowany do Australii w celu wzięcia udziału w konferencji naukowej. W związku z tym wyjazdem pracownik wykupił polisy ubezpieczeniowe na okres trwania podróży w postaci:
• ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance,
• ubezpiecznienie następstw nieszczęśliwych wypadków,
• ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody osobowe,
• ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody rzeczowe,
• ubezpiecznie od utraty, kradzieży lub uszkodzenia bagażu podróżnego
• ubezpiecznienie opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego,
• ubezpieczenie opóźnienia lotu.
Posiadanie tych polis było wymagane przez organizatorów konferencji. Do otrzymania świadczeń z polis uprawniony był pracownik. Zakład pracy zwrócił mu jednak wydatki poniesione na ich zakup. Zadano pytanie, czy zwrot tego wydatku korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U,. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. adimas - Fotolia.com

Samolot

Zwrot przez pracodawcę wydatków poniesionych przez pracownika na wykup ubezpieczenia (polis ubezpieczeniowych), niezbędnego do odbycia podróży służbowej, korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.


Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. (…)

Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ust. 1 zawiera przepis (pkt 16) zwalniający od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a. podróży służbowej pracownika,
b. podróży osoby niebędącej pracownikiem
do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Zgodnie z art. 21 ust. 13 ww. ustawy, przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1. w celu osiągnięcia przychodów lub
2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3. przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: