eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa o pracę a ulga abolicyjna

Umowa o pracę a ulga abolicyjna

2013-01-30 13:16

Umowa o pracę a ulga abolicyjna

PIT © bzyxx - Fotolia.com

Uzyskany przez wnioskodawcę w 2010 r. dochód z tytułu pracy w katarskich liniach lotniczych jest opodatkowany zarówno w Katarze, jak i w Polsce. Wnioskodawca jest zobowiązany do wykazania dochodu zagranicznego w zeznaniu rocznym i opodatkowania z uwzględnieniem metody proporcjonalnego odliczania. Rozliczając dochody za 2010 r. Wnioskodawcy przysługuje również prawo do skorzystania z ulgi tzw. ulgi abolicyjnej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.03.2010 r. nr IPPB4/415-822/09-2/SP.

Przeczytaj także: Zeznanie podatkowe gdy firma w Niemczech a praca w Polsce

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, mający nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę w katarskich liniach lotniczych z siedzibą w Katarze. W roku 2009 pracował także w polskich liniach lotniczych, natomiast w roku 2010 dochód z pracy w katarskich liniach lotniczych będzie jego jedynym dochodem. Zadał pytanie, czy w jego przypadku znajdzie zastosowanie art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga abolicyjna) oraz czy będzie on zobowiązany do wyliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 3 ust. 1a ww. Ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Doha dnia 18.11.2008 r. opublikowana w Dz. U. z 2010 r. Nr 17, poz. 93, weszła w życie dnia 28.12.2009 r.

Zgodnie z art. 27 umowy, umowa ma zastosowanie, w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w ciągu lat podatkowych rozpoczynających się pierwszego stycznia lub po tym dniu w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym nastąpiła wymiana not.
W związku z powyższym umowa między Polską a Katarem wchodzi w życiem z dniem 01 stycznia 2010 r. i ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od 01 stycznia 2010 r.(…)

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

fot. bzyxx - Fotolia.com

PIT

Uzyskany przez wnioskodawcę w 2010 r. dochód z tytułu pracy w katarskich liniach lotniczych jest opodatkowany zarówno w Katarze, jak i w Polsce. Wnioskodawca jest zobowiązany do wykazania dochodu zagranicznego w zeznaniu rocznym i opodatkowania z uwzględnieniem metody proporcjonalnego odliczania.


W myśl art. 27 ust. 9a ww. ustawy w przypadku podatnika, mającego miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru obowiązuje od 01 stycznia 2010 r., w związku z czym nie ma zastosowania do dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu pracy wykonywanej w katarskich liniach lotniczych w 2009 r. W takim przypadku odnośnie roku 2009, należy wziąć pod uwagę tylko zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: