eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa o pracę a ulga abolicyjna

Umowa o pracę a ulga abolicyjna

2013-01-30 13:16

Przeczytaj także: Zeznanie podatkowe gdy firma w Niemczech a praca w Polsce


Jednakże, zgodnie z ust. 2 ww. art. 14, bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje za pracę najemną wykonywaną w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w tym pierwszym wymienionym Państwie jeżeli:
a. odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym, i
b. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsce zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, i
c. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w drugim Państwie.

Bez względu na poprzednie postanowienia tego artykułu - w myśl. ust. 3 – wynagrodzenie otrzymywane za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego lub statku powietrznego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym może być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

Z przepisu art. 3 ust. 1 lit. g wynika natomiast, iż – w rozumieniu niniejszej umowy – jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej określenia "przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa" i "przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się Państwa" oznaczają odpowiednio przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie i przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie.

Użyty w art. 14 ust. 3 ww. umowy zwrot „może być opodatkowane w tym Państwie” oznacza brak wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik świadczy pracę. Podkreślić należy, iż ww. przepis reguluje kwestię opodatkowania wynagrodzeń otrzymywanych za pracę najemną, wykonywaną na pokładzie statku morskiego, stanowiąc przy tym, iż poprzednie postanowienia niniejszego artykułu nie znajdują zastosowania w tym zakresie. W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje, więc spełnienie bądź nie spełnienie warunków wymienionych w art. 14 ust. 2 ww. umowy (zarówno warunku odnoszącego się do okresu przebywania w drugim Państwie (lit. a), jak i warunku odnoszącego się do pracodawcy (lit. b)).

Dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu pracy wykonywanej w katarskich liniach lotniczych, gdzie siedziba podmiotu zarządzającego tymi liniami znajduje się w Katarze, może być opodatkowany zarówno w Katarze, jak i w państwie rezydencji, tj. w Polsce.

Jednocześnie, w Polsce – w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu – należy zastosować określoną w art. 22 ust. 1 umowy metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu (tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kataru, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, wówczas pierwsze Umawiające się Państwo zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w drugim Umawiającym się Państwie; jednakże takie odliczenie w żadnym razie nie może przekroczyć tej części podatku dochodowego obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód jaki może być opodatkowany w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Z zapisów powyższej umowy międzynarodowej wynika, że rozliczenie dochodów osiągniętych w Katarze następuje za pomocą metody odliczenia proporcjonalnego.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zasadzie tej odpowiada przytoczony wcześniej przepis art. 27 ust. 9 i 9a ustawy.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, iż uzyskany przez Wnioskodawcę w 2010 r. dochód z tytułu pracy w katarskich liniach lotniczych, gdzie siedziba podmiotu zarządzającego tymi liniami znajduje się w Katarze, jest opodatkowany zarówno w Katarze, jak i w Polsce. Katarski pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do poboru miesięcznych zaliczek, natomiast po zakończeniu roku podatkowego Wnioskodawca jest zobowiązany do wykazania dochodu zagranicznego w zeznaniu rocznym i opodatkowania z uwzględnieniem metody proporcjonalnego odliczania. Rozliczając dochody za 2010 r. Wnioskodawcy przysługuje również prawo do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 27g ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca będzie mógł zastosować „ulgę abolicyjną” zgodnie z art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile od dochodu z pracy w katarskich liniach lotniczych zostanie pobrany podatek w Katarze.

Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wyliczania oraz odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w 2010 r., ponieważ obowiązek ten spoczywa na płatniku, który powinien zaliczki odprowadzać do organu podatkowego w Katarze. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego Wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Polsce, w którym dokonana rozliczenia dochodu zagranicznego stosując metodę proporcjonalnego odliczenia i uwzględniając „ulgę abolicyjną”.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: