eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Środki trwałe: przyjęcie do amortyzacji nieruchomości

Środki trwałe: przyjęcie do amortyzacji nieruchomości

2013-11-28 13:51

Środki trwałe: przyjęcie do amortyzacji nieruchomości

Środki trwałe: przyjęcie do amortyzacji nieruchomości © Petrik - Fotolia.com

Wydatków na określone składniki majątku wykorzystywanych w firmie nie można bezpośrednio zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Konieczna jest ich amortyzacja. Chodzi tutaj oczywiście o środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także inwestycje w obcych środkach trwałych. Aby dany składnik majątku stał się środkiem trwałym, musi spełniać przy tym kilka warunków.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są zarówno ruchomości, jak też nieruchomości. Art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi przy tym, jakie dany składnik majątku musi spełniać warunki, aby można było go amortyzować jako środek trwały. I tak środkami trwałymi mogą być m.in. budynki i budowle (w przypadku nieruchomości), pod warunkiem że:
  • stanowią własność lub współwłasność podatnika
  • zostały nabyte (zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie, np. na podstawie umowy darowizny) lub wytworzone we własnym zakresie przez podatnika
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania
  • przewidywany okres ich używania przekracza jeden rok
  • są wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, tudzież zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu

Jak zatem wynika z powyższego, nie każdy nowo nabyty czy wytworzony składnik majątku staje się automatycznie środkiem trwałym podlegającym amortyzacji. Poza tym, że stanowi on własność (względnie współwłasność) podatnika, musi także być kompletny i zdatny do użytku w dniu jego przyjęcia do używania.

Samą datę przyjęcia do używania określa tutaj podatnik, biorąc pod uwagę przytoczone wyżej warunki. Niemniej warto przy tym pamiętać, że w przypadku nieruchomości nie chodzi tylko o kompletność i zdatność do użytku pod względem technicznym. Jak bowiem wskazał m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. akt II FSK 245/10, kompletność i zdatność do użytku oznacza spełnienie zarówno wymogów technicznych jak i formalnych (prawnych). Tym samym, jeśli istnieją określone prawem wymogi formalne użytkowania danego składnika majątku, to także te muszą zostać spełnione. Chodzi tutaj chociażby o uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego wydawanego przez nadzór budowlany.

fot. Petrik - Fotolia.com

Środki trwałe: przyjęcie do amortyzacji nieruchomości

Wydatków na określone składniki majątku wykorzystywanych w firmie nie można bezpośrednio zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Konieczna jest ich amortyzacja. Chodzi tutaj oczywiście o środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także inwestycje w obcych środkach trwałych.


Sąd podkreślił przy tym, że środek trwały w postaci budynku musi zawierać wymagane elementy konstrukcyjne i instalacje pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem. Ma to niebagatelne znaczenie nie tylko przy nowo budowanych nieruchomościach (w których w przypadku braku niezbędnych instalacji nadzór budowlany nie wyda pozwolenia na użytkowanie), ale także przy nabyciu już istniejących, które nadają się do remontu. Jeżeli bowiem taka nieruchomość jest w złym stanie technicznym, a co gorsza, nie posiada działających instalacji, czy wręcz przyłączy do sieci czy to wodociągowej, energetycznej czy też cieplnej (a także odbioru ścieków), aby była ona kompletna i zdatna do użytku, w pierwszej kolejności muszą zostać poniesione nakłady uzupełniające takie „braki”.

Na tym jednak nie koniec. Bardzo istotny jest bowiem także ostatni z wymienionych wyżej punktów, a więc wykorzystywanie danego składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej (tudzież oddanie go w najem, dzierżawę, leasing). Co za tym idzie, mimo np. uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a więc po spełnieniu wymagań techniczno-formalnych, gdy dany obiekt budowlany nie ma jeszcze być w działalności wykorzystywany, nie może zostać uznany za środek trwały i być amortyzowany (tak długo, aż w tej działalności faktycznie nie będzie używany).

W miesiącu jego oddania do używania, należy dokonać stosowanych zapisów w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych. Nie chodzi tutaj jedynie o wpisania takiego składnika do środków trwałych, ale także zakwalifikowanie go do odpowiedniej grupy klasyfikacji środków trwałych, ustalenie jego wartości początkowej, metody i stawki amortyzacji.

Amortyzację podatkową rozpoczyna się w pierwszym miesiącu następującym po tym, w którym dany środek wprowadzona do tej ewidencji (wyjątek od tej reguły dotyczy tzw. amortyzacji jednorazowej, jednakże ta nie ma zastosowania do nieruchomości).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: