eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od sprzedaży mieszkania: dochód gdy umowa darowizny

Podatek od sprzedaży mieszkania: dochód gdy umowa darowizny

2013-12-29 09:03

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: spłata spadku w koszty podatkowe


Dochód ze sprzedaży udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego może jednak - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegać zwolnieniu z opodatkowania. Zgodnie z powołanym przepisem wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Ww. zwolnienia są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, co oznacza, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia - w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, a szczegółowo opisane w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl natomiast jego ust. 2 podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Na mocy art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do art. 30e ust. 5 tej ustawy, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. (…)

Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaż udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego nastąpiła przed upływem 5 lat od daty jego nabycia, należy stwierdzić, że uzyskany przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy Organ, nie może zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, że zbycie posiadanego udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego będzie jedynie zmianą formy darowizny. A dochodem ze sprzedaży będzie różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży udziału w mieszkaniu a wartością tych udziałów uzyskanych na podstawie darowizny. I tylko ta kwota stanowiąca powyższą różnicę będzie stanowiła podstawę opodatkowania. W przedmiotowej sprawie mamy bowiem do czynienia z różnymi czynnościami prawnymi. Pierwszą z nich jest nabycie nieruchomości w drodze darowizny – czynność ta podlega podatkowi od spadków i darowizn, w drugim przypadku mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości – do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatkowi od spadków i darowizn podlega bowiem nabycie własności rzeczy i praw majątkowych tytułem m.in. darowizny, natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (niezależnie od sposobu ich nabycia).

Reasumując, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie może zostać pomniejszony przez Wnioskodawczynię o wartość udziału z chwili nabycia go w drodze darowizny. Opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym podlega dochód, który należy ustalić zgodnie z art. 30e ust. 1 i 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, w całości lub w części przeznaczony zostanie na cele mieszkaniowe wskazane w treści art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131. Zwolnieniem tym objęta zostanie ta część dochodu, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości (prawa majątkowego). (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: