eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Nieruchomość można sprzedać bez podatku zaraz po dziedziczeniu

Nieruchomość można sprzedać bez podatku zaraz po dziedziczeniu

2021-09-07 13:52

Nieruchomość można sprzedać bez podatku zaraz po dziedziczeniu

Dziedziczenie i sprzedaż nieruchomości bez podatku? © mimon - Fotolia.com

5-letni termin liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Jeżeli okres ten upłynął, sprzedaż nieruchomości przez spadkobiercę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 01.09.2021 r. nr 0115-KDIT1.4011.451.2021.1.JG.

Przeczytaj także: Mieszkanie w spadku: podatek od sprzedaży

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Dnia 4 lutego 2021 r. wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym ½ nieruchomości składającej się z działek oznaczonymi numerami geodezyjnymi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Dziedziczenie nastąpiło na podstawie testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Spadkodawca był właścicielem nieruchomości nieprzerwanie od 1986 r.

Obecnie wnioskodawczyni zamierza zbyć odziedziczony udział w tej nieruchomości. Zadała pytanie, czy będzie musiała z tego tytułu rozliczyć podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Wnioskodawczyni, z uwagi na upływ czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z nowelizacją tej ustawy w dniu 1 stycznia 2019 r., przyszła sprzedaż nieruchomości przez Wnioskodawczynię (tj. przed upływem 5 lat od dnia śmierci spadkodawcy) nie stanowi źródła przychodu, a tym samym Wnioskodawczyni nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od przyszłej transakcji sprzedaży nieruchomości, ani wykazywać jej w zeznaniu podatkowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. mimon - Fotolia.com

Dziedziczenie i sprzedaż nieruchomości bez podatku?

Nieruchomość nabytą w spadku możesz sprzedać w tym samym roku, w którym stałeś się jej właścicielem i nie zapłacić złotówki podatku. Ważne jest tutaj jednak to, aby od końca roku, w którym obecnie dziedziczoną przez Ciebie nieruchomość, nabył spadkodawca, upłynęło do chwili sprzedaży co najmniej 5 lat.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowanego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Artykuł 10 ust. 6 powołanej ustawy stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Na mocy art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że spadkodawca był właścicielem nieruchomości położonej w miejscowościach: (…) i (…), składającej się z działek oznaczonymi numerami geodezyjnymi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 - dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy w (…) prowadzi księgę wieczystą (…) od 1986 r. Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia w roku 2021.

Mając na uwadze powołany wyżej art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w niniejszej sprawie pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy należy liczyć od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Tym samym termin 5-letni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, tj. od 1986 r. Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości przez Wnioskodawczynię z uwagi na upływ ww. okresu nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy. W konsekwencji, w związku z tą transakcją na Wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: