Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR
2014-01-14 13:40
![Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR [© serq - Fotolia.com] Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pkpir/Faktura-na-oboje-malzonkow-jako-dowod-ksiegowy-w-KPiR-130377-200x133crop.jpg)
Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód używany jako towar handlowy w księdze podatkowej
Wydatek musi stanowić koszt uzyskania przychodówW pierwszej kolejności należy rozważyć, czy wydatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów. Aby można było go za taki uznać musi spełnić szereg warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Po pierwsze - musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, po drugie - nie może być wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ustawy.
Faktura na oboje małżonków, gdy jedno z nich prowadzi działalność w lokalu
W sytuacji, gdy małżonków łączy wspólność majątkowa a wydatek spełnia wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wówczas faktura co do zasady może w całości zostać ujęta w kosztach podatkowych. Jednak, aby wydatek mógł w pełnej wysokości stanowić koszt uzyskania przychodów lokal (użytkowy lub mieszkalny) musi być wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Wówczas podstawą ujęcia wydatku w KPiR jest otrzymana faktura.
Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów. Z reguły stosowana jest proporcja powierzchni wykorzystywanej do celów działalności w stosunku do całości mieszkania. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów konieczne jest sporządzenie dowodu wewnętrznego, pod który należy podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.
fot. serq - Fotolia.com
Faktura na oboje małżonków jako dowód księgowy w KPiR
Gdy lokal jest wykorzystywany zarówno do celów mieszkalnych, jak i prowadzenia działalności, wówczas należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów.
Faktura na oboje małżonków, gdy oboje prowadzą działalność w mieszkaniu
Jeżeli w lokalu swoją działalność prowadzi każde z małżonków (których łączy ustawowa wspólność majątkowa) i jest on przeznaczony jedynie na te cele, wówczas koszt z faktury powinien zostać odpowiednio podzielony (50:50).
Natomiast, gdy lokal jest wykorzystywany także do celów mieszkaniowych, należy dokonać odpowiedniego podziału kosztów dla każdego z małżonków korzystając z proporcji. W celu ustalenia procentowego wskaźnika należy podzielić powierzchnię przeznaczoną pod działalności przez ogólną powierzchnię lokalu. Wyliczenia należy dokonać dla każdego z małżonków oddzielnie.
W tym przypadku również w celu ujęcia wydatku w kosztach firmowych niezbędne będzie sporządzenie dowodu wewnętrznego pod który podatnik powinien podpiąć fakturę wraz z wyliczeniami i potwierdzeniem zapłaty.
![Przelot samolotem w koszty podatkowe firmy [© adimas - Fotolia.com] Przelot samolotem w koszty podatkowe firmy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pkpir/Przelot-samolotem-w-koszty-podatkowe-firmy-115077-150x100crop.jpg)
oprac. : Angelika Borowska / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
-
Elektroniczna archiwizacja dokumentów a koszty uzyskania przychodu
-
Księga podatkowa: na skup złomu od ludności dowód wewnętrzny
-
Samochód używany jako towar handlowy a koszty podatkowe
-
Usługi doradztwa w kosztach podatkowych firmy
-
Polisa właściciela firmy to nie koszt podatkowy
-
Księga podatkowa: polisa OC a dowody księgowe
-
Usługi geodezyjne w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
-
KPiR i ewidencja magazynowa w warsztacie samochodowym?
-
Tajemniczy klient nie rozpozna kosztów uzyskania przychodu
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Konfederacji
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Polski 2050
-
Niezgłoszone w terminie nabycie spadku a możliwość dochodzenia przez US zapłaty podatku
-
Płaca minimalna przyjęta przez rząd. Koszt zatrudnienia pracownika w 2024 r. znacznie wzrośnie