eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga rehabilitacyjna: alimenty a dochód osoby niepełnosprawnej

Ulga rehabilitacyjna: alimenty a dochód osoby niepełnosprawnej

2014-02-08 06:38

Ulga rehabilitacyjna: alimenty a dochód osoby niepełnosprawnej

Ulga rehabilitacyjna: alimenty a dochód osoby niepełnosprawnej © joyb0218 - Fotolia.com

Alimenty-renta rodzinna, jakie wnioskodawca płaci na rzecz małoletniej córki, nie stanowią dochodu córki lecz osoby uprawnionej do ich odbioru. Tym samym nie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dochodów, o których mowa w art. 26 ust. 7e ustawy. Stanowisko takie zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 16.03.2010 r. nr DD3/033/13/MCA/10/PK-1481/2009.

Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna a dojazd na badania lekarskie

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca ma na utrzymaniu małoletnią niepełnosprawną córkę, na rzecz której zgodnie z wyrokiem sądu płaci alimenty-rentę rodzinną. W roku 2007 łączna kwota alimentów otrzymanych przez niepełnosprawną córkę przekroczyła 10 000 zł. W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie, czy jest uprawniony do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jako podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną w postaci małoletniej córki, znajdującej się na jego utrzymaniu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Jak słusznie zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przepisy dotyczące ulg oraz zwolnień podatkowych mają charakter szczególny.
W konsekwencji, ich stosowanie nie może odbywać się ani w drodze wykładni rozszerzającej ani zawężającej.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Warunki oraz zasady korzystania z przedmiotowej ulgi określają dalsze ustępy tego artykułu, tj. ust. 7a, 7b, 7c, 7d, 7e, 7f, 7g oraz ust. 13a.

fot. joyb0218 - Fotolia.com

Ulga rehabilitacyjna: alimenty a dochód osoby niepełnosprawnej

Alimenty-renta rodzinna, jakie wnioskodawca płaci na rzecz małoletniej córki, nie stanowią dochodu córki lecz osoby uprawnionej do ich odbioru. Tym samym nie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dochodów, o których mowa w art. 26 ust. 7e ustawy.


Zgodnie z brzmieniem ust. 7e w art. 26 ustawy, przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Definicję dochodów zawiera art. 9 ust. 2 ustawy. Przepis ten stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., alimenty na rzecz dziecka są dochodem w rozumieniu przepisów ustawy, kwalifikowanym do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy (w przypadku renty rodzinnej źródłem przychodu jest art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy). Przy czym z uwagi na postanowienia art. 9 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podlegają wyłącznie dochody z tytułu alimentów inne niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy (odmienne zasady obowiązywały do końca 2006 r. kiedy alimenty na rzecz dzieci nie stanowiły żadnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych; w konsekwencji, ich otrzymanie było równoznaczne z nieuzyskiwaniem dochodów w rozumieniu przepisów ustawy).

Powyższe nie zmienia faktu, iż alimentów (renty rodzinnej) na rzecz małoletniego dziecka nie można utożsamiać z dochodem małoletniego. Z uwagi bowiem na brak lub ograniczone zdolności do czynności prawnych małoletniego dziecka dochód w postaci alimentów (renty rodzinnej) na jego rzecz wypłacany jest na ręce przedstawiciela ustawowego dziecka.

W konsekwencji, alimenty-renta rodzinna jakie Wnioskodawca płaci na rzecz małoletniej córki nie stanowią dochodu córki lecz osoby uprawnionej do ich odbioru. Tym samym nie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości dochodów, o których mowa w art. 26 ust. 7e ustawy. A to oznacza, iż córka Wnioskodawcy nie uzyskała dochodów, które pozbawiałyby Wnioskodawcę prawa do ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: