eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Mała firma w podatku VAT

Mała firma w podatku VAT

2014-03-05 13:10

Przeczytaj także: Zmiany w zwolnieniu (podmiotowym) z VAT w 2014 r.


Jakie są skutki zwolnienia?

Drobni przedsiębiorcy korzystający omawianego zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT nie mają obowiązku sporządzenia i składania deklaracji podatkowej ani odprowadzania podatku. Są jednak obowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży w uproszczonej formie – muszą prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Nie mają także zasadniczo prawa do dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy zakupach związanych ze swoją działalnością, która jest zwolniona od podatku. Muszą oni zaś wystawiać faktury (z odpowiednią adnotacją o podstawie zwolnienia) w niektórych przypadkach, gdy zażądają tego nabywcy.

Możliwa rezygnacja ze zwolnienia

Podatnicy korzystający ze zwolnienia od VAT (zarówno rozpoczynający, jak i kontynuujący działalność) mogą zrezygnować ze tegoż zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT (według art. 5 ustawy o VAT), którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności - przed dniem wykonania tej czynności. Przedsiębiorca może zatem zrezygnować z tego zwolnienia i już przy zakładaniu firmy złożyć zgłoszenie rejestracyjne, nie później jednak, niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT-em.

Uwaga! Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z tego zwolnienia.

To samo dotyczy odpowiednio podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku bądź zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Tak więc obecnie nawet podatnicy, którzy utracili prawo do zwolnienia (np. podatnik, którego obrót przekroczył ustawowy limit i w związku z tym utracił prawo do zwolnienia, a w następnych latach jego obrót spadł poniżej limitu), mają możliwość powrotu do zwolnienia najwcześniej po roku.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: