eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Darowizna pożyczki z odsetkami bez podatku dochodowego

Darowizna pożyczki z odsetkami bez podatku dochodowego

2014-07-09 13:25

Darowizna pożyczki z odsetkami bez podatku dochodowego

Darowizna pożyczki z odsetkami bez podatku dochodowego © agnieszkakielak - Fotolia.com

Odsetki od udzielonej pożyczki na tle podatku dochodowego od osób fizycznych stanowią przychód pożyczkodawcy, jednakże pod warunkiem, że zostaną faktycznie otrzymane. Jeżeli wierzytelność w postaci udzielonej pożyczki przed otrzymaniem odsetek (i wraz z nimi) zostanie darowana, po stronie pożyczkodawcy przychód w związku z tym nie powstanie - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 24.06.2014 r. nr ITPB2/415-344/14/DSZ.

Przeczytaj także: Wygaśnięcie wierzytelności bez podatku dochodowego?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni zamierza zawrzeć ze swoim mężem (między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa) umowy pożyczki na mocy których pożyczy mu określone kwoty pieniędzy. Powstała z tego tytułu wierzytelność obejmie kwotę pożyczek wraz z odsetkami umownymi. Następnie wnioskodawczyni wierzytelność tę w formie aktu notarialnego zamierza przekazać w darowiźnie swojemu mężowi. W efekcie jej mąż nie będzie zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenie na rzecz wnioskodawczyni. Działanie takie doprowadzi do konfuzji, czyli zlania się w osobie obdarowanego obowiązków dłużnika i uprawnień wierzyciela z tytułu zawartych umów pożyczek, co w konsekwencji spowoduje wygaśnięcie zobowiązania do zwrotu pożyczek z odsetkami. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy powyższe działanie spowoduje po jej stronie powstanie przychodu w podatku dochodowym z tytułu odsetek? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ustęp 2 ww. przepisu stanowi natomiast, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

fot. agnieszkakielak - Fotolia.com

Darowizna pożyczki z odsetkami bez podatku dochodowego

Odsetki od udzielonej pożyczki na tle podatku dochodowego od osób fizycznych stanowią przychód pożyczkodawcy, jednakże pod warunkiem, że zostaną faktycznie otrzymane. Jeżeli wierzytelność w postaci udzielonej pożyczki przed otrzymaniem odsetek (i wraz z nimi) zostanie darowana, po stronie pożyczkodawcy przychód w związku z tym nie powstanie.


Katalog źródeł przychodów, których osiągnięcie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, zawarty został w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7) tej ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 1) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek. Z art. 30a ust. 1 pkt 1) tej ustawy wynika, że z zastrzeżeniem art. 52a, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.(…)

Oceniając tak przedstawione zdarzenie przyszłe, mając na uwadze zacytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz istotę tego podatku wyjaśnić należy, że odsetki od pożyczek stanowią przychód, pod warunkiem, że zostały faktycznie otrzymane lub pozostawione do dyspozycji. Innymi słowy, przychód z odsetek od pożyczek nie powstanie dopóty, dopóki odsetki te nie zostaną faktycznie przez uprawnionego otrzymane lub pozostawione do dyspozycji.

Podsumowując należy zatem stwierdzić, że planowane przez Wnioskodawczynię dokonanie darowizny wierzytelności wynikających z planowanych umów pożyczek na rzecz męża pozostanie dla Niej neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Opisane w niniejszym wniosku zdarzenie nie spowoduje bowiem po stronie Wnioskodawczyni powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: