eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › NIK: budżet traci miliony na bezprawnym korzystaniu z państwowych gruntów

NIK: budżet traci miliony na bezprawnym korzystaniu z państwowych gruntów

2014-07-17 11:50

NIK: budżet traci miliony na bezprawnym korzystaniu z państwowych gruntów

Grunty rolne © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Do państwowej kasy nie wpływają pieniądze za korzystanie z gruntów państwowych - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W skali całego kraju proceder może dotyczyć co najmniej 12 procent terenów należących do państwa. Bezprawne korzystanie z państwowej ziemi jest opłacalne ze względu na możliwość utrzymania unijnych dopłat, na co z kolei pozwala luka w prawie.

Przeczytaj także: Podatek rolny w 2024 r. wzrośnie o 21%. Zdrożeje nie tylko żywność.

Według wyliczeń NIK, tylko na terenie 19 skontrolowanych jednostek władających państwowymi gruntami (oddziały Agencji Nieruchomości Rolnych, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych) w latach 2009 -2012 do kasy państwa nie wpłynęło 30 mln zł opłat za korzystanie z gruntów państwowych. W tym samym czasie bezprawni użytkownicy pozyskali z tych gruntów w formie dopłat niemal 76 milionów złotych. Co szczególnie bulwersujące, w kilku przypadkach takimi bezprawnymi użytkownikami byli pracownicy Agencji Nieruchomości Rolnych, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej czy Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, czyli instytucji zarządzających państwowymi gruntami.

Obowiązujące prawo umożliwia uzyskanie dopłat bezpośrednich bez konieczności bycia właścicielem czy dzierżawcą ziemi, wystarczy jedynie wykazać jej użytkowanie. To właśnie z tej luki prawnej korzystają osoby uprawiające proceder bezprawnego korzystania z państwowych gruntów w celu pozyskania unijnych dopłat. Przepisy prawa praktycznie zapewniają samowolnym użytkownikom państwowych gruntów bezkarność. Skala problemu według kontrolerów NIK jest bardzo poważna, bowiem może dotyczyć ponad 12 procent państwowej ziemi, a organy państwa w tej kwestii działają bardzo nieskutecznie. Zdaniem NIK, proceder przybrał charakter zorganizowany, ponieważ grunty na terenie całego kraju zajmowane są przez spółki o podobnej nazwie, mające te same władze i siedzibę.

W efekcie kontroli, NIK postuluje zmiany w ustawie, które pozwolą na wyeliminowanie takich bezprawnych użytkowników ze starań o dopłaty unijne.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: