eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Eksport towarów: korekta podatku VAT należnego

Eksport towarów: korekta podatku VAT należnego

2015-01-13 12:32

Eksport towarów: korekta podatku VAT należnego

Kiedy O% VAT w eksporcie bezpośrednim towarów? © Marco2811 - Fotolia.com

W eksporcie bezpośrednim towarów stosuje się preferencyjną 0% stawkę podatku VAT, o ile podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (IE-599) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. W przypadku gdy warunek ten nie został spełniony, to podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu IE-599 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

Przeczytaj także: Sprzedaż dla osób prywatnych ze stawką VAT 0%?

Jeżeli jednak podatnik nie otrzyma stosownego dokumentu w wyżej określonym terminie, jest on zobligowany opodatkować eksport towaru stawką właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium Polski.

Preferencyjną 0% stawkę podatku stosuje się również w eksporcie pośrednim towarów, jeśli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Opisane powyżej przesunięcia rozliczeń (jeżeli brak jest dokumentu potwierdzającego wywóz poza UE [IE-599]) stosuje się odpowiednio.

Przykład
Spółka dokonała eksportu towarów w dniu 10 kwietnia 2014 r. W tym też dniu wystawiała fakturę. Zastosowanie 0% stawki podatku VAT i wykazanie transakcji w ewidencji będzie możliwe w przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (tut. komunikat IE 599) najpóźniej w dniu 25 maja 2014 r.

Przykład
Spółka dokonała eksportu towarów w dniu 10 kwietnia 2014 r. W tym też dniu wystawiała fakturę. Do dnia 25 maja 2014 r. nie otrzymała z urzędu celnego komunikatu IE 599. Była jednak w posiadaniu komunikatu IE 529 (potwierdzenie rozpoczęcia procedury wywozu). Komunikat IE 599 otrzymała w dniu 10 czerwca 2014 r. Spółka jest więc uprawniona do wykazania eksportu ze stawką 0 % w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r.

fot. Marco2811 - Fotolia.com

Kiedy O% VAT w eksporcie bezpośrednim towarów?

W eksporcie bezpośrednim towarów stosuje się preferencyjną 0% stawkę podatku VAT, o ile podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.


Przykład
Spółka dokonała eksportu towarów w dniu 10 kwietnia 2014 r. W tym też dniu wystawiała fakturę. Do dnia 25 maja 2014 r. nie otrzymała z urzędu celnego komunikatu IE 599. Nie posiada również komunikatu IE 529 (potwierdzenie rozpoczęcia procedury wywozu). Spółka jest więc zobowiązana do wykazania transakcji ze stawką krajową w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r.

W przypadku nieotrzymania komunikatu IE 599 w dodatkowym terminie podatnik powinien wykazać dostawę stosując stawkę podatku jak dla tego typu dostawy dokonanej na terytorium kraju.

Przykład
Spółka dokonała eksportu towarów w dniu 10 kwietnia 2014 r. W tym też dniu wystawiała fakturę. Do dnia 25 maja 2014 r. nie otrzymała z urzędu celnego komunikatu IE 599. Była jednak w posiadaniu komunikatu IE 529 (potwierdzenie rozpoczęcia procedury wywozu). Komunikat IE 599 nie został również przez Spółkę otrzymany do dnia 25 czerwca 2014 r. Spółka jest więc zobowiązana do wykazania transakcji ze stawką krajową w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r.

Jednocześnie, w przypadku gdy podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w późniejszym terminie, jest on upoważniony do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on ten dokument.

Powyższe oznacza, że w przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów towarów poza terytorium UE już po rozliczeniu transakcji wg stawki krajowej (odpowiednio 23%, 8% czy 5 %), podatnik powinien dokonać korekty podatku należnego. Dotyczy to zarówno eksportu bezpośredniego, jak i pośredniego. Korekty takiej dokonuje się w deklaracji za okres, w którym podatnik otrzymał w/w dokument.

Przykład
Spółka dokonała eksportu towarów kwietniu 2014 r. Transakcja została zrealizowana w ramach eksportu bezpośredniego. Podatnik do upływu terminu do złożenia deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. nie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz (komunikaty IE-599) jednocześnie nie był w posiadaniu komunikatu IE-529 potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu. W związku z powyższym, w deklaracji za kwiecień 2014 r. wykazał dostawę opodatkowaną 23 % stawką podatku VAT. W dniu 10 sierpnia 2014 r. otrzymał potwierdzony przez właściwy urząd celny komunikat IE-599. Czy zobowiązany jest skorygować deklarację podatkową za maj i wykazać w niej eksport towarów opodatkowany stawką 0%?

Nie. Korekta podatku należnego winna zostać dokonana w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc, w którym dokumenty celne otrzymano. Zatem Spółka w deklaracji za miesiąc sierpień 2014 r. powinna wykazać eksport towarów korzystający z preferencyjnej 0 % stawki podatku oraz skorygować dostawę wykazaną jako opodatkowaną na terytorium kraju.

Należy przy tym podkreślić, iż prawo do korekty podatku należnego jest ograniczone upływem pięcioletniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje natomiast z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Do podobnych wniosków doszedł Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 5.11.2013 r. (sygn. ILPP4/443-370/13-2/BA).

Zatem, prawo do korekty podatku należnego trzeba zrealizować przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji, w której wykazano eksport towarów jako opodatkowany stawką krajową.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: