eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wypłata dywidendy pomiędzy spółkami w podatku dochodowym

Wypłata dywidendy pomiędzy spółkami w podatku dochodowym

2014-09-03 12:53

Wypłata dywidendy pomiędzy spółkami w podatku dochodowym

Wypłata dywidendy pomiędzy spółkami nie musi być obarczona 19% podatkiem dochodowym © Petrik - Fotolia.com

Podjęcie decyzji o wypłacie dywidendy kojarzy się przede wszystkim z koniecznością zapłacenia z tego tytułu także podatku dochodowego, który to wynosi 19% wartości dywidendy. Jest tak zarówno wówczas, gdy otrzymującym dywidendę jest przykładowy Kowalski, jak też osoba prawna w postaci innej spółki kapitałowej. Warto jednak pamiętać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera w tej materii pewne zwolnienie.

Przeczytaj także: Opodatkowanie dywidendy podatkiem dochodowym

Nie oznacza to jednak automatycznie, że każda dywidenda wypłacona przez jedną spółkę innej jest zwolniona z podatku. Konieczne jest tutaj posiadanie odpowiedniej wielkości udziałów w spółce wypłacającej.

I tak kwestię opodatkowania dywidendy wypłaconej przez polską spółkę kapitałową innej spółce kapitałowej (m.in. pomiędzy spółkami z o.o.) określa art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który w ust. 1 mówi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Niemniej dywidenda wypłacona przez polską spółkę może być zwolniona z podatku, jeżeli spółka ją uzyskująca:
  1. podlega w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  2. posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (25% w przypadku spółki szwajcarskiej),
  3. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Warunki te muszą być spełnione łącznie. Trzeba przy tym dodatkowo pamiętać, że spółka uzyskująca przychody z dywidendy musi posiadać wymaganą wartość udziałów w spółce wypłacającej te należności co najmniej przez nieprzerwany okres dwóch lat. Okres ten może jednak upływać po dniu uzyskania wskazanych przychodów.

fot. Petrik - Fotolia.com

Wypłata dywidendy pomiędzy spółkami nie musi być obarczona 19% podatkiem dochodowym

Aby podatku nie trzeba było płacić, spółka otrzymująca dywidendę musi mieć odpowiednią wartość udziałów w wypłacającej nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata.


Jeżeli warunek posiadania udziałów (akcji) w określonej wysokości i przez określony czas nie zostanie spełniony, spółka otrzymująca dywidendę jest obowiązana do zapłaty podatku od tej dywidendy wraz z odsetkami za zwłokę (spółka wypłacająca dywidendę nie występuje tutaj już w roli płatnika) – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym prawo do zwolnienia zostało utracone. Odsetki zaś nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym spółka po raz pierwszy skorzystała z tego zwolnienia (art. 22 ust. 4b ustawy).
Zwolnienie z podatku od dywidendy przysługuje pod warunkiem, że posiadanie wskazanej wartości udziałów wynika z:
  • tytułu własności lub
  • innego tytułu, pod warunkiem że te dochody (przychody) korzystałyby ze zwolnienia, gdyby posiadanie tych udziałów (akcji) nie zostało przeniesione.
Spółka wypłacająca dywidendę musi ponadto posiadać oświadczenie od spółki ją otrzymującej, że nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania

Jeżeli ze zwolnienia nie korzystamy, spółka wypłacająca dywidendę (jako płatnik) jest obowiązana do pobrania i odprowadzenia podatku do fiskusa w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: