eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › W 2015 r. kasa fiskalna na budowie i w warsztacie samochodowym

W 2015 r. kasa fiskalna na budowie i w warsztacie samochodowym

2014-09-04 12:01

W 2015 r. kasa fiskalna na budowie i w warsztacie samochodowym

Murarze będą musieli mieć kasę fiskalną © Ronald Hudson - Fotolia.com

Resort finansów planuje spore zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Wszystko wskazuje na to, że prawnicy, radcy prawni, doradcy podatkowi a także przedsiębiorcy zajmujący się naprawą samochodów w przyszłym roku urządzenia te będą musieli u siebie posiadać. Kasę fiskalną będą też musieli mieć murarze, cieśle, dekarze i inni wykonujący dla ludności usługi budowlane o wartości powyżej 20 000 zł rocznie.

Przeczytaj także: W 2015 r. kasa fiskalna dla mechanika samochodowego

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 22 lipca 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących pozostawia na niezmienionym poziomie limit zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania (przypomnijmy, że jest to 20 000 zł w skali roku, przy czym podatnik rozpoczynający sprzedaż w danym roku limit ten musi wyliczyć proporcjonalnie do okresu wykonywania czynności na rzecz tzw. osób prywatnych). Utrzymany ma także zostać system zwolnień u tych podatników, u których wartość dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia w obrotach ogółem jest większa niż 80%.

Z gorszych wieści natomiast projektodawca zamierza rozszerzyć katalog czynności, które obowiązkowo będą musiały być ewidencjonowane na kasie fiskalnej. Wymienia się tutaj usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym także naprawy opon i ich zakładania, bieżnikowania oraz regenerowania), wymiany opon i kół, badań i przeglądów technicznych pojazdów, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawne, w tym doradztwa podatkowego, usługi kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, jak też większość usług gastronomicznych.

Jeżeli sprzedaż powyższych na rzecz osób prywatnych u podatnika występuje, w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie on musiał się wyposażyć w kasę fiskalną nawet wówczas, gdy będzie to sprzedaż naprawdę sporadyczna (a nawet jednostkowa).

fot. Ronald Hudson - Fotolia.com

Murarze będą musieli mieć kasę fiskalną

Murarze, cieśle, dekarze i inni wykonujący dla ludności usługi budowlane o wartości powyżej 20 000 zł rocznie będą zobowiązani posiadać kasę fiskalną.


Na tym jednak nie koniec. Warto bowiem wspomnieć, że wśród istotnych, negatywnych dla przedsiębiorców zmian, znalazła się jeszcze jedna bardzo dotkliwa, a obejmująca w dużej mierze usługi świadczone przez małych rzemieślników w branży budowlanej (a dokładniej budowy czy remonty prowadzone systemem gospodarczym), ale nie tylko.

Przypomnijmy bowiem, że obecnie podatnicy dokumentujący każdą usługę fakturą, jeżeli w poprzednim roku liczba świadczonych usług nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców była mniejsza niż 20 (w przypadku nowych firm w pierwszym roku limity te wynoszą odpowiednio 25 i 10), kasy fiskalnej mieć nie muszą nawet wówczas, gdy istotnie przekraczają limit 20 000 zł takiej sprzedaży.

W projektowanym rozporządzeniu owego zwolnienia zabrakło. Projektodawcy uznali bowiem, że jeżeli podatnik realizuje w niewielkim zakresie sprzedaż takich usług na rzecz tzw. osób prywatnych, wystarczy mu zwolnienie z tytułu limitu obrotów. Jeżeli zaś skala ta jest znacznie szersza, brak jest uzasadnienia dla stosowania zwolnienia nawet wówczas, gdy liczba takich transakcji jest nieduża.

Zwolnienie dla sprzedaży środków trwałych.
Do pozytywnych zaproponowanych zmian należy natomiast zaliczyć zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży środków trwałych (zwolnienie ma objąć dostawę towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji). Warunkiem zastosowania zwolnienia ma być wystawienie faktury. Obrót uzyskany z takiej sprzedaży (w tym nieruchomości) nie będzie uwzględniany w limicie zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: