eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT

Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT

2014-09-09 12:33

Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT

Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT © apops - Fotolia.com

Obecnie nie ma przeszkód, aby w obrocie krajowym podatnicy rozliczali się w walutach obcych. Coraz popularniejsze są także i w Polsce transakcje zawierane w EURO. Nie ma przy tym potrzeby, aby kwoty z faktury walutowej już na niej zostały przeliczone na złotówki (mimo, że zgodnie z przepisami podatkowymi rozliczeń podatkowych można dokonywać jedynie w polskiej walucie). Wyjątkiem jest wykazana na fakturze kwota podatku.

Przeczytaj także: VAT naliczony: rozliczenie gdy faktura w euro

Mówi o tym art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym to sprzedawca winien na fakturze wykazać kwotę podatku w złotych, przy zastosowaniu zasad przeliczania określonych w ustawie. Te zasady znalazły się zaś w art. 31a ustawy o VAT, który to mówi, iż co do zasady przeliczenia wartości zawartych na fakturach a wyrażonych w walutach obcych dokonuje się po średnim kursie NBP ogłoszonym na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, bądź gdy faktura jest wystawiona przed powstaniem tego obowiązku, na ostatni dzień roboczy poprzedzający jej wystawienie (można przy tym stosować tutaj także kurs opublikowany przez Europejski Bank Centralny).

Niemniej może się zdarzyć, że sprzedawca zastosuje do przeliczenia kwoty podatku błędny kurs, czego konsekwencją jest oczywiście zła wartość VAT wyrażonego w złotówkach na fakturze. Powstaje tutaj w związku z tym zasadne pytanie, czy nabywca tak błędnie obliczony podatek może odliczyć?

Wydaje się że tak, co można wyczytać m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 29 maja 2013 r., nr ITPP1/443-213/13/MS. Wprawdzie interpretacja ta dotyczyła błędnej stawki podatku (sprzedawca zamiast stawki 8% zastosował podstawową, tj. 23%) niemniej wnioski w niej zawarte mogą być pomocne we wskazanym wyżej problemie.

fot. apops - Fotolia.com

Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT

Faktura z błędnie obliczoną kwotą podatku od towarów i usług daje prawo do odliczenia, o ile czynność podlega opodatkowaniu.


Jak bowiem czytamy w tej interpretacji:

„(…) Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka realizuje kontrakty budowlane różnego rodzaju i wielokrotnie zleca prace podwykonawcom, którzy za wykonane prace wystawiają Spółce faktury VAT. Podwykonawca wykonał dla Spółki prace objęte stawką 8%, jednak wystawił fakturę ze stawką 23%.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że analiza art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, iż okoliczność wystawienia faktury VAT z nieprawidłowo zastosowaną stawką podatku należnego przez sprzedawcę, nie została ujęta w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanka wyłączająca prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem, nie oceniając prawidłowości zastosowanej przez kontrahenta Spółki stawki podatku VAT należnego dla wykonanych przez niego usług, o których mowa we wniosku, stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. usług w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy. (…)”


Organ podatkowy skupił się zatem na tym, czy faktura z błędną stawką podatku znalazła się w dyspozycji art. 88 ustawy o VAT mówiącego, kiedy faktura nie daje prawa do odliczenia VAT. Skoro taka sytuacja nie jest dyspozycją tego przepisy objęta, faktura mimo błędu daje prawo do odliczenia. Podobnie będzie w przypadku przeliczenia wartości kwoty podatku na fakturze wyrażonej w walucie obcej po błędnym kursie (ten przypadek również nie został wymieniony w art. 88 ustawy). Tym samym podatnik może błędnie przeliczony przez sprzedawcę podatek odliczyć.
Zwróć uwagę
Faktura z błędnie obliczoną kwotą podatku od towarów i usług daje prawo do odliczenia, o ile czynność podlega opodatkowaniu. Jeżeli zaś dana transakcja jest zwolniona z podatku bądź nie podlega opodatkowaniu przez sprzedawcę, niemniej ten ją opodatkuje, nabywca VAT-u z takiej faktury odliczyć nie może.

Winien tego oczywiście dokonać w takiej wysokości, jaka znalazła się na fakturze – nie należy tutaj dokonywać ponownego przeliczenia (po kursie prawidłowym) i wykazywać kwoty podatku w wartości prawidłowej w sytuacji, gdy co innego wynika z faktury zakupu.

Nie można jednakże zapominać, iż docelowo wartość tego podatku winna zostać skorygowana do prawidłowej wysokości. W tym celu sprzedawca winien wystawić fakturę korygującą, w której wskaże dane błędne, prawidłowe i powstałą do skorygowania różnicę. W tym zakresie należy stosować ogólne zasady dotyczące rozliczania faktur korygujących (zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: