eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Odliczenie VAT z faktury wystawionej w euro

Odliczenie VAT z faktury wystawionej w euro

2015-10-12 13:58

Odliczenie VAT z faktury wystawionej w euro

Faktura © apops - Fotolia.com

Transakcje walutowe są coraz częściej spotykane także w obrocie krajowym. Nie ma obecnie żadnych przeszkód, aby polscy przedsiębiorcy umówili się, że dana transakcja będzie rozliczana w walucie obcej i w takiej też zostanie wystawiona faktura ją dokumentująca. Warto jednak zadbać o to, aby na samej fakturze znalazło się przeliczenie VAT-u na złotówki.

Przeczytaj także: Błędna faktura walutowa a odliczenie VAT

Polskie regulacje prawne w zakresie wystawiania faktur znajdują się obecnie w art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług. Trzeba podkreślić, że nie zabraniają one wystawiania faktur walutowych w przypadku transakcji krajowych. W związku z tym należy uznać je za dopuszczalne, co pośrednio wydaje się wynikać także z przepisów. Regulacje te zawierają jednak pewne ograniczenie.
Art. 106e ust. 11 ustawy o VAT mówi, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Ustawodawca wymaga zatem, iż w przypadku transakcji zawartej w walucie obcej, niemniej opodatkowanej w Polsce, przy której występuje kwota VAT, ta musi być wyrażona w złotych polskich. Tym samym jeżeli tylko na fakturze wystąpi kwota podatku, sprzedawca ma obowiązek przeliczyć ją na walutę krajową.

Podatek w euro = brak prawa do odliczenia?


Niewykazanie na fakturze przeliczenia kwoty podatku podanej w walucie obcej na złotówki może mieć brzemienne skutki dla nabywcy.

Przydatne formularze:
Faktura walutowa

Otóż brak stosownego przeliczenia powoduje wadliwość faktury która, zdaje się, może przekreślać prawo do odliczenia z niej podatku naliczonego. Stosowne przeliczenie bowiem jest nieodzownym elementem samej faktury (faktura bowiem to dokument w wersji papierowej bądź elektronicznej, zawierający informacje określone w ustawie, gdzie ustawodawca wymienia także omawiane przeliczenie kwoty podatku na złotówki).
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19.09.2008 r. nr IP-PP2-443-1100/08-2/PW czytamy:
„(...) Z treści rozporządzenia nie wynika w którym miejscu na fakturze ma być umieszczona kwota podatku VAT wyrażona w PLN, mówi się jedynie o tym że podatek wykazuje się w złotych niezależnie od tego w jakiej walucie jest kwota należności.

Reasumując, jeżeli więc na fakturach wystawianych w euro przez dostawcę krajowego – kwota podatku VAT w złotych będzie umieszczona nie w rubryce VAT lecz w dowolnym miejscu na fakturze, a podatnik otrzyma towar i wykorzysta go do czynności opodatkowanych – będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT z przedmiotowej faktury. (...)”

Rozpatrywana sprawa tyczyła się wprawdzie starego stanu prawnego, niemniej obecne regulacje w omawianym zakresie w zasadzie się nie zmieniły. Zarówno wtedy jak i obecnie przepisy nakładały obowiązek wykazania na fakturze przeliczenia na złotówki kwoty VAT wyrażonej w walucie obcej.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Ustawodawca wymaga, iż w przypadku transakcji zawartej w walucie obcej, niemniej opodatkowanej w Polsce, przy której występuje kwota VAT, ta musi być wyrażona w złotych polskich.


W przedmiotowej interpretacji zezwolono na odliczenie podatku, ale wydaje się, że właśnie z uwagi na to, iż ten na złotówki został przeliczony, mimo jego podania w nietypowej rubryce, tj. nazwie towaru. Niemniej przeliczenie takie zostało dokonane. Zapewne gdyby owego przeliczenia w ogóle nie było, organ podatkowy na odliczenie VAT z tak wystawionej faktury by się nie zgodził.

Niewystarczającym do odliczenia VAT wydaje się także podanie na fakturze jedynie kursu przeliczeniowego wartości podanych w walucie obcej.
Warto też dodać, że zgodnie z obecnym brzmieniem art. art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Kwota podatku ma zatem „wynikać” z faktury, a więc powinna być na niej podana. Wprawdzie można by bronić tezy, że znając wartość tego podatku wyrażoną w walucie obcej i odpowiedni kurs, wyliczenie VAT w złotówkach nie jest problemem, a co za tym idzie, można takie działanie traktować jako ową „wynikowość”, niemniej istnieje spore ryzyko wystąpienia sporu w tej materii z organem podatkowym. Trzeba też pamiętać, że wartość podatku winna być u sprzedawcy i nabywcy określona w tej samej kwocie, zaś takie samodzielne przeliczenie tego nie gwarantuje.
Dlatego w przypadku otrzymania faktury walutowej bez przeliczonej kwoty podatku na złotówki, bez względu na to, czy sprzedawca podał na niej kurs do przeliczenia, należy wystąpić do niego o skorygowanie faktury (nie można takiego uchybienia zmienić notą korygującą), poprzez umieszczenie kwoty podatku w złotych polskich. Brak stosownego przeliczenia może bowiem być podstawą do zanegowania przez organ podatkowy odliczenia podatku z takiej faktury.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy przeliczenie VAT na złotówki na fakturze się znajdzie, niemniej będzie ono błędne. Taki dokument jak najbardziej do odliczenia podatku uprawnia, z tym że i tak należy go skorygować, aby odzwierciedlał on wartości prawidłowe.
Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 29.05.2013 r., nr ITPP1/443-213/13/MS wyjaśnił:
„(…) Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka realizuje kontrakty budowlane różnego rodzaju i wielokrotnie zleca prace podwykonawcom, którzy za wykonane prace wystawiają Spółce faktury VAT. Podwykonawca wykonał dla Spółki prace objęte stawką 8%, jednak wystawił fakturę ze stawką 23%.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że analiza art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, iż okoliczność wystawienia faktury VAT z nieprawidłowo zastosowaną stawką podatku należnego przez sprzedawcę, nie została ujęta w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanka wyłączająca prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem, nie oceniając prawidłowości zastosowanej przez kontrahenta Spółki stawki podatku VAT należnego dla wykonanych przez niego usług, o których mowa we wniosku, stwierdzić należy, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. usług w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy. (…)”

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: