eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT

2014-10-08 12:28

Przeczytaj także: Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT


Zdaniem organów podatkowych, jeżeli pojazd będzie udostępniany prywatnie pracownikom za odpłatnością (co będzie potwierdzane fakturą), a więc w uproszczeniu można by przyjąć, że będzie świadczona na ich rzecz usługa zbliżona do najmu, pojazd taki służy celom mieszanym. Podobnie będzie w przypadku, gdy samochód taki będzie parkowany pod domem pracownika, bądź gdy przedsiębiorca prowadzi firmę w domu i tam też samochód parkuje. Organy podatkowe twierdzą, że w takich przypadkach nie da się w żaden sposób zapewnić, iż pojazdy te nie będą wykorzystywane poza potrzebami firmowymi.

Przedsiębiorca zamierzający odliczać pełną kwotę VAT od zakupu samego takiego pojazdu (obok samochodów osobowych mieszczą się tutaj także m.in. samochody ze starym przeglądem VAT-2, czy tzw. kratką) musi zatem wykonać 3 dodatkowe warunki: zgłosić taki pojazd fiskusowi (na formularzu VAT-26), spisać zasady korzystania z niego, które wykluczą użytek prywatny oraz zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu potwierdzającą, że pojazd jeździ jedynie służbowo.

Pewne uproszczenie w tym zakresie odnosi się do podatników, którzy nabyte pojazdy zamierzają oddać w najem bądź dzierżawę. Zgodnie bowiem z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli czynności takie stanowią przedmiot działalności podatnika (warto w tym miejscu dodać, że fiskus bardzo często podkreśla, iż najem czy dzierżawa winna tutaj być podstawową działalnością danego przedsiębiorcy, niemniej twierdzenie takie nie wynika z żadnych przepisów). Ponadto pojazdu takiego nie zgłasza się także fiskusowi.

Tak też uznają organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 02.09.2014 r. nr ITPP2/443-712/14/AK wskazał, że: „(…) w sytuacji, gdy wynajmowane od firmy zewnętrznej samochody są faktycznie wykorzystywane tylko i wyłącznie do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, polegającej na ich oddaniu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu (za takie usługi należy uznać udostępnianie klientom pojazdów jako samochodów zastępczych), Spółce przysługuje – stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług - prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymywanych faktur dokumentujących ich wynajem (…)
Spółka nie jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów, a tym samym – w myśl art. 86a ust. 12 ustawy, nie ma obowiązku złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach(…)”


Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30.07.2014 r. nr IPTPP4/443-287/14-6/OS wypowiedział się zaś w kwestii wynajmu motocykli. Wskazał on, że „(…) Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie motocykla, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – motocykl będzie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu/dzierżawy, a ustalone reguły korzystania z tego pojazdu wykluczają jego użytek do celów prywatnych.(…)”

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: