eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek dochodowy z działalności od (nie)firmowego majątku w 2015 r.?

Podatek dochodowy z działalności od (nie)firmowego majątku w 2015 r.?

2014-10-23 12:27

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości jako przychód firmy


Nowelizacja ustawy zmieni to podejście. Zgodnie bowiem ze znowelizowanym art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy, odsetki od lokat tworzonych przy rachunku służącym do obsługi działalności gospodarczej będą stanowić przychód z tej działalności.
Obecny art. 14 ust. 2 pkt 5 updof
Przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Art. 14 ust. 2 pkt 5 updof w 2015 roku:
Przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, w tym także odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach

Zobowiązania w formie niepieniężnej
Do art. 14 updof zostaną dodane nowe ustępy 2e i 2f mówiące o skutkach uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej. Otóż przychodem podatnika regulującego w taki sposób swoje zobowiązania będzie wartość zobowiązania uregulowana w następstwie takiego świadczenia. Niemniej wartość przychodu winna tutaj odpowiadać wartości rynkowej zrealizowanego świadczenia.
Nowy art. 14 ust. 2e updof
W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Nowy art. 14 ust. 2f updof
Przepis ust. 2e stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną.

Ponadto w przyszłym roku podatnicy likwidujący działy specjalne zostaną zrównani z innymi przedsiębiorcami w zakresie zbycia składników majątku pozostających na dzień likwidacji tych działów specjalnych (znowelizowany art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 updof).

Cashback opodatkowany ryczałtowo
Z ważniejszych zmian, nie związanych jednak z działalnością gospodarczą, warto też wymienić uregulowanie opodatkowania usług typu cashback świadczonych przez banki.

Obecnie updof nie zawiera w tej materii żadnych uregulowań, istnieje przy tym spór, czy świadczenia takie w ogóle podlegają opodatkowaniu. Zdaniem podatników nie, niemniej fiskus nakazuje je kwalifikować do innych przychodów i rozliczać razem z pozostałymi przychodami opodatkowanymi skalą podatkową w zeznaniu rocznym.

W przyszłym roku nie będzie już wątpliwości w tym zakresie – przychody te będą opodatkowane 19% zryczałtowaną stawką podatku dochodowego.
Nowy art. 31 ust. 1 pkt 4b updof:
Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty - w wysokości 19% świadczenia

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: