eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku VAT

Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku VAT

2014-11-06 12:56

Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku VAT

Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku VAT © Olympixel - Fotolia.com

Przekazanie synowi w formie darowizny gospodarstwa rolnego, stanowiącego przedsiębiorstwo w myśl przepisów Kodeksu cywilnego, jest wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Darczyńca w takim przypadku nie będzie też musiał dokonywać korekty odliczonego wcześniej VAT-u. Ewentualny obowiązek korekty będzie tutaj spoczywał na obdarowanym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20.10.2014 r. nr ITPP1/443-898/14/EK.

Przeczytaj także: Darowizna gospodarstwa rolnego bez korekty VAT od środków trwałych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne i od maja 2011 r. rozlicza z tego tytułu podatek VAT. W związku z tym od dokonywanych zakupów związanych z prowadzoną działalnością rolniczą odlicza podatek naliczony. I tak podatek od zakupu maszyn rolniczych, stanowiących jego środki trwałe, został wykazany w deklaracjach VAT za miesiące: czerwiec 2012 r., wrzesień 2012 r., wrzesień 2013 r. Wnioskodawca nosi się z zamiarem przekazania w formie darowizny prowadzonego gospodarstwa synowi (darowizna ta obejmie grunty rolne, maszyny, urządzenia, infrastruktura techniczna, budynki gospodarcze oraz wszelkie prawa związane z tym gospodarstwem). Syn obecnie nie prowadzi gospodarstwa rolnego i nie jest rolnikiem. Niemniej stanie się nim z chwilą przekazania darowizny. Zamierza on także rozliczać z tego tytułu podatek VAT. Wnioskodawca zadał pytanie, czy powyższa darowizna będzie objęta VAT-em oraz czy będzie na nim ciążył ewentualny obowiązek korekty podatku naliczonego od dokonywanych zakupów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. Olympixel - Fotolia.com

Darowizna gospodarstwa rolnego w podatku VAT

Przekazanie synowi w formie darowizny gospodarstwa rolnego, stanowiącego przedsiębiorstwo w myśl przepisów Kodeksu cywilnego, jest wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Darczyńca w takim przypadku nie będzie też musiał dokonywać korekty odliczonego wcześniej VAT-u.


Ponadto, stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Z tej przyczyny, dla celów określenia zakresu tego pojęcia posiłkowo, w ramach wykładni systemowej, stosuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 55[2] ww. ustawy Kodeks cywilny czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Decydujące jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: