eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwolnienie z VAT dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych

Zwolnienie z VAT dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych

2014-11-26 12:55

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż prywatnej nieruchomości bez podatku VAT?


Z treści ust. 11 ww. artykułu wynika, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
3. adres budynku, budowli lub ich części.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca określił, co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a. wybudowaniu lub
b. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Z treści powyższego przepisu wynika, że aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części, do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że jeżeli podatnik wybuduje obiekt lub zmodernizuje go ponosząc przy tym nakłady na ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (po wybudowaniu lub ulepszeniu) zostanie oddany do użytkowania w rozumieniu przepisów budowlanych i wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych, nie jest to równoznaczne z jego zasiedleniem. W takim przypadku oddanie do użytkowania nie nastąpi bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce, gdy nowowybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub oddany w dzierżawę, czy najem, gdyż nastąpi wówczas wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto wskazać należy, że zgodnie art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla obiektów budowlanych, które się na nim znajdują. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków lub budowli trwale z nim związanych. Jeżeli dostawa budynków lub budowli korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym dany obiekt jest posadowiony. (…)

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że przy sprzedaży opisanej nieruchomości należało zastosować stawkę podstawową podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy (z których nie wynika, aby zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT strony transakcji skorzystały z możliwości wyboru opcji opodatkowania) w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa prowadzi bowiem do wniosku, że w odniesieniu do dostawy budynków: warsztatowo-magazynowego oraz biurowo-socjalnego - w części w jakiej budynki te były przedmiotem dzierżawy w okresie od 2003 do 2013 r. - zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ dostawa ta nastąpiła po pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy i po 2 latach od tego zasiedlenia.

Natomiast w odniesieniu do pozostałych obiektów, w stosunku do których nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy tj. magazynowego z wiatą, produkcyjnego jak również warsztatowo-magazynowego i biurowo-socjalnego (w części w jakiej budynki te nie były przedmiotem dzierżawy) zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, jako że zostały spełnione warunki określone w tym artykule tj. przy nabyciu tych budynków Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a poniesione wydatki na ich ulepszenie nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynków.

W tej sytuacji również dostawa prawa wieczystego użytkowania działek nr 138/3 i nr 138/7 na podstawie art. 29a ust. 8 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT, jest objęta zwolnieniem od podatku. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: