eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od wartości dodanej w koszty uzyskania przychodu?

Podatek od wartości dodanej w koszty uzyskania przychodu?

2014-12-05 13:41

Podatek od wartości dodanej w koszty uzyskania przychodu?

Podatek od wartości dodanej w koszty uzyskania przychodu? © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Nie tak dawno temu fiskus stał na stanowisku, że płacony podatek od wartości dodanej (a więc mówiąc w uproszczeniu VAT w innych krajach UE) z reguły nie może być kosztem uzyskania przychodu, gdyż podatnik może wystąpić o jego zwrot. Dopiero gdy zwrot taki nie zostanie przyznany, podatek ten staje się kosztem. Obecnie jest już inaczej.

Przeczytaj także: Zagraniczny podatek VAT a koszty uzyskania przychodu

Ze wskazanym wyżej stanowiskiem możemy się spotkać m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11.02.2009 r. nr IPPB5/423-170/08-4/DG. Czytamy w niej, że:

„(…) podstawowym warunkiem zaliczenia podatku naliczonego do kosztów uzyskania przychodów jest brak możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Należy jednakże odróżnić obiektywny brak możliwości odliczenia tego podatku od nieskorzystania z prawa do odliczenia. W pierwszej sytuacji podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części ze względu na to, że przepis ustawy tak stanowi lub ze względu na niedopełnienie warunków niezbędnych do dokonania odliczenia. W drugim przypadku podatnik odstępuje od skorzystania ze swojego prawa i np. nie występuje z wnioskiem o zwrot podatku, przez co nie dokonuje odliczenia.(…)

W konsekwencji należy uznać, iż kwota podatku od wartości dodanej, którego zwrotu brytyjskie organy podatkowe odmówiły podatnikowi będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu natomiast kwota podatku od wartości dodanej o którego zwrot Wnioskodawca nie wystąpił nie stanowi kosztów uzyskania dochodów w podatku dochodowym od osób prawnych.(…)”

Kilka lat temu zdaniem fiskusa tylko ta część podatku od wartości dodanej, którego podatnik nie mógł odzyskać, stawała się kosztem uzyskania przychodu. Kosztem takim nie był za to ten podatek, o zwrot którego podatnik po prostu nie wystąpił, mimo takiego prawa.
Ponadto dopiero odmowa zwrotu podatku przez organy podatkowe innego państwa członkowskiego była podstawą do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych.

Organy podatkowe traktowały podatek od wartości dodanej na równi z naszym polskim podatkiem od towarów i usług.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Podatek od wartości dodanej w koszty uzyskania przychodu?

Zapłacony podatek od wartości dodanej (oczywiście odpowiednio udokumentowany) jest kosztem uzyskania przychodów.


Poglądu tego nie podzielały jednak sądy administracyjne i powyższe uległo zmianie (czego przykładem może być chociażby usunięcie przytoczonej interpretacji ze zbioru dostępnych interpretacji podatkowych na stronie resortu finansów).

Czym zmiana podejścia była podyktowana? Otóż polskie ustawy o podatkach dochodowych w zakresie zaliczania w ciężar kosztów VAT-u (zarówno należnego jak i naliczonego) odnoszą się wprost do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (nie zaś podatku od wartości dodanej). Niemniej fiskus sztucznie powyższe rozszerzał twierdząc, że ustawa o VAT stanowi implementację przepisów VI Dyrektywy dotyczącej wspólnego systemu podatkowego od wartości dodanej. Jego zdaniem oznacza to, że pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje zarówno podatek od towarów i usług obowiązujący na terenie Polski, jak i podatek od wartości dodanej nakładany na terenie innych państw Unii Europejskiej. Z takim wyjaśnieniem możemy spotkać się m.in. w interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24.02.2011 r. nr ITPB3/423-678a/10/AM, w której to także uznał on, że tylko ten podatek od wartości dodanej, którego zwrotu podatnik nie może otrzymać, stanowi koszt uzyskania przychodu (interpretacja ta także została usunięta ze strony Ministerstwa Finansów).

W interpretacji tej czytamy m.in.: „(…) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka powinna uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów wartość faktur dokumentujących poniesione koszty w kwocie netto, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyklucza możliwość zaliczania do kosztu uzyskania przychodów podatku od towarów i usług oraz tożsamego z nim podatku od wartości dodanej nakładanego na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wypada również zauważyć, że Wnioskodawcy (jak wynika ze stanowiska Spółki w części odnoszącej się do pytania drugiego) przysługuje w danym kraju Unii Europejskiej zwrot podatku od wartości dodanej, co - mając na uwadze neutralność tej daniny dla przedsiębiorców - dodatkowo przesądza o wyłączeniu zapłaconych wartości tego podatku z kategorii kosztów uzyskania przychodów.(…)”


Tym samym, przyjmując powyższą interpretację fiskusa, aby zaliczyć podatek od wartości dodanej w ciężar kosztów, podatnik musiał w pierwszej kolejności wystąpić z wnioskiem o zwrot tego podatku, a dopiero gdy ten nie zostanie mu przyznany, uznać zapłacony podatek za koszt. Jeżeli zaś z wnioskiem o zwrot podatnik do danego państwa się nie zwrócił, prawa do zaliczenia w ciężar kosztów tego podatku nie ma.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: