eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od wartości dodanej w koszty firmy?

Podatek od wartości dodanej w koszty firmy?

2012-05-24 12:17

Podatek od wartości dodanej w koszty firmy?

Podatek od wartości dodanej w koszty firmy? © wrangler - Fotolia.com

Podatek zapłacony od wartości dodanej, wynikający ze stosownych faktur, jest dla podatnika kosztem uzyskania przychodu. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że podatek ten nie uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w polskiej ustawie o VAT.

Przeczytaj także: Podatek od wartości dodanej w podatku dochodowym

Powyższe stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 27 września 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 571/11 (orzeczenie prawomocne).

W przedmiotowej sprawie spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Mianowicie spółka dokonuje transportu ryb od kontrahentów na terenie UE. W tym celu zakupuje za granicą m.in. paliwo do samochodów ciężarowych, które jest opodatkowane podatkiem od wartości dodanej obowiązującym na terytorium danego państwa członkowskiego. Zakupy takie są dokumentowane fakturami VAT. Spółka miała wątpliwości, czy zapłacony od nabytego paliwa podatek od wartości dodanej stanowi koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem spółki powyższy wydatek należy ująć w kosztach w wartości brutto. Co prawda art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że VAT co do zasady nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, niemniej skarżąca wskazała, że chodzi tutaj o polski podatek od towarów i usług (zgodnie z art. 4a pkt 7 tejże ustawy). Nie dotyczy on natomiast podatku od wartości dodanej.

Ze stanowiskiem takim nie zgodził się fiskus. Podkreślał on, że w myśl wskazanych przepisów pojęcia podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług są tożsame. Co za tym idzie, podatek od wartości dodanej jest odpowiednikiem polskiego podatku od towarów i usług, w związku z czym podatek od wartości dodanej obowiązujący na terenie krajów Unii Europejskiej powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym spółka winna uwzględniać w kosztach podatkowych wartość faktur dokumentujących poniesione koszty w kwocie netto. Ponadto należy pamiętać, że spółce przysługuje w danym kraju Unii Europejskiej zwrot podatku od wartości dodanej, co dodatkowo przesądza o wyłączeniu zapłaconych wartości tego podatku z kategorii kosztów uzyskania przychodów.

fot. wrangler - Fotolia.com

Podatek od wartości dodanej w koszty firmy?

Podatek zapłacony od wartości dodanej jest dla podatnika kosztem uzyskania przychodu

Skarżąca nie zgadzając się z powyższym wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa a następnie skierowała sprawę do sądu. Ten podkreślił, że uznaną zasadą w prawie podatkowym jest konieczność wynikania obowiązku podatkowego wprost z przepisu prawa powszechnie obowiązującego. To z kolei oznacza, że nie można w drodze interpretacji przepisu wyciągnąć negatywnych dla podatnika wniosków. Art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 15 (mówiącym o tym, co jest kosztem). Co za tym idzie, wykładnia pierwszego ze wskazanych przepisów musi być ścisła. Art. 16 ust. 1 pkt 46 tej ustawy mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, chyba że spełnione są pewne dodatkowe przesłanki. Art. 4a pkt 7 tejże ustawy wskazuje natomiast, że ilekroć w ustawie mowa jest o podatku od towarów i usług, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym sąd przyznał rację skarżącej, że przez podatek od towarów i usług należy tutaj rozumieć polską ustawę o VAT. W rozpatrywanej sprawie spółka dokonuje zakupu paliwa w innym państwie członkowskim. W związku z takim zakupem nie uzyskuje prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach określonych w polskiej ustawie o podatku VAT. Nie ma zatem podstaw do uznania, że nie odliczyła ona podatku w warunkach przysługiwania jej tego odliczenia. Podatek zapłacony od wartości dodanej, wynikający ze stosownych faktur jest dla niej kosztem.

Warto jednaka pamiętać, że organy podatkowe obecnie prezentują odmienne stanowisko w wydawanych przez siebie interpretacjach podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: