eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Komu się opłaca outsourcing usług księgowych?

Komu się opłaca outsourcing usług księgowych?

2014-12-10 13:48

Komu się opłaca outsourcing usług księgowych?

Dlaczego warto wybrać outsourcing usług księgowych? © apops - Fotolia.com

Z zewnętrznych usług księgowych korzysta w Polsce niespełna połowa przedsiębiorstw. Decydują się na to głównie mikro- i małe firmy, które rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zamiast samodzielnie zajmować się dokumentowaniem finansów, wolą za niewielką kwotę (zwykle od 100 do 500 zł w zależności od liczby dokumentów księgowych) skorzystać z usług biura rachunkowego.

Przeczytaj także: Jak wybrać solidne biuro rachunkowe dla swojej firmy?

Inaczej sytuacja wygląda w średnich i dużych przedsiębiorstwach, gdzie ze względu na formę prawną lub wielkość obrotów konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Tu pojawia się dylemat, czy zatrudnić do tego własnego pracownika, czy zlecić obsługę na zewnątrz. W jakich przypadkach opłacalna jest ta druga opcja, czyli outsourcing księgowości?

Ile kosztuje twoja księgowa?


Pierwszy element, jaki należy wziąć pod uwagę to koszty zatrudnienia księgowej. Obejmują one nie tylko wydatki związane z etatem, czyli z wynagrodzeniem i składkami na ZUS, NFZ i Fundusz Pracy. Koszty pracownicze to w tym wypadku również:
  • Koszty rekrutacji na stanowisko księgowego – nie jest to proces łatwy, bo na rynku pracy mamy do czynienia z deficytem osób o odpowiednich kwalifikacjach. Pozyskanie odpowiedniego pracownika (selekcja dokumentów, rozmowy kwalifikacyjne, weryfikacja umiejętności) może więc być czasochłonne. Natomiast koszt rekrutacji poprzez agencję zatrudnienia równy jest od jednej do trzech miesięcznych pensji przyjmowanej osoby. W skrajnym przypadku, jeśli osoba się nie sprawdzi, po 3 miesiącach trzeba zacząć poszukiwania od nowa.
  • Koszty przeszkolenia pracownika działu księgowego – dotyczą zarówno szkoleń wstępnych, dostosowujących do funkcjonowania w strukturze danego przedsiębiorstwa, jak i w późniejszym czasie – szkoleń merytorycznych, pozwalających pozostać pracownikowi na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.
  • Koszty nieobecności pracownika związanej z chorobą czy urlopem – oznaczają nie tylko koszty wynagrodzenia za czas tej nieobecności, ale także zastępstwa, a gdy to niemożliwe – ewentualnych opóźnień w przesyłaniu dokumentów i błędów.

fot. apops - Fotolia.com

Dlaczego warto wybrać outsourcing usług księgowych?

Outsourcing księgowości umożliwia dostęp do aktualnej wiedzy, rozwiązań prawnych, interpretacji i wykładni, bez konieczności płacenia za szkolenia czy prasę fachową.


Outsourcing księgowości rozwiązuje te problemy. Kosztem firmy jest tylko wartość czasu, jaki poświęcimy na wybór biura rachunkowego. Nie musimy się martwić o ciągłość obsługi ani aktualizowanie kwalifikacji. Jeśli pracownik się nie sprawdzi, biuro wyznaczy nam innego opiekuna. Firma outsourcingowa dysponuje zwykle znaczną liczbą specjalistów, więc również nieobecność któregokolwiek z nich nie wpływa na cenę obsługi, nie zakłóca terminowości i płynności świadczenia usług.

Koszt stanowiska pracy


W przypadku księgowości wewnętrznej przedsiębiorca ponosi również nakłady na zakup narzędzi umożliwiających wykonywanie obowiązków księgowych. Należą do nich:
  • Wyposażenie stanowiska pracy – np. w meble, komputer, telefon;
  • Zakup programów komputerowych – zaawansowanych programów lub aplikacji do prowadzenia księgowości;
  • Zamówienie prenumeraty fachowych czasopism – które obok szkoleń pomogą księgowemu wypełniać swoje obowiązki w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany w polskim prawie podatkowym i z zakresu rachunkowości, bez takiego wsparcia i ciągłej edukacji się nie obejdzie.

Outsourcing księgowości dzięki powierzeniu spraw ekspertom, pozwala na podniesienie poziomu profesjonalizmu i podwyższenie jakości obsługi księgowej bez dodatkowych wydatków. Umożliwia dostęp do aktualnej wiedzy, rozwiązań prawnych, interpretacji i wykładni, bez konieczności płacenia za szkolenia czy prasę fachową. Biura rachunkowe w cenie usługi dają również dostęp do nowoczesnego, sprawdzonego oprogramowania, często klasy ERP, łączącego funkcje księgowe ze sprawozdawczymi, obsługą magazynu, zarządzaniem sprzedażą, kontaktami z klientami oraz innowacyjnych technologii np. dostępu do danych księgowych i raportów online.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Roman88 / 2018-08-28 12:50:38

    Na rynku jest wbrew pozorom spore zapotrzebowanie na outsourcing usług księgowych. Dobrze w takiej sprawie zgłosić się do firmy, która tematem zajmie się profesjonalnie i rzetelnie. Miałam okazję poznać kilka takich usługodawców i zdecydowanie wśród nich najlepszy był Polski HR odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: