eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakup mieszkania przed sprzedażą a zwolnienie z podatku dochodowego

Zakup mieszkania przed sprzedażą a zwolnienie z podatku dochodowego

2015-01-02 13:01

Przeczytaj także: Data przychodu ze sprzedaży nieruchomości w podatku dochodowym


W omawianej sprawie nie ma jednak zastosowania ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., a zatem art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy, z którego wprost wynika, że aby skorzystać z przedmiotowego zwolnienia, wydatki na cele mieszkaniowe należy ponosić począwszy od dnia odpłatnego zbycia oraz że cel ten ma zostać zrealizowany począwszy od dnia odpłatnego zbycia.

Jak zostało wyjaśnione na wstępie w sprawie Wnioskodawcy zwolnienie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w 2004 r. rozpatrywać należy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. a zatem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, który nie określa daty początkowej – od kiedy wydatki mają być poniesione a ograniczenie dotyczy jedynie końca terminu do jakiego można ponosić wydatki na cele mieszkaniowe.

Oznacza to, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę 18 czerwca 2009 r. przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania nr 34 z zadatku uzyskanego na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży tego mieszkania – na zapłatę zadatku na poczet ceny nabycia mieszkania nr 6 mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Z istoty rozwiązania zawartego ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na ww. cele, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatków, o których mowa w tym przepisie. Jednakże w określonych przypadkach zwolnieniem, o którym mowa, mogą być objęte również przychody uzyskane na poczet ceny sprzedaży (zaliczki, przedpłaty, zadatki) i wydatkowane na cele wskazane w ustawie przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedawcę zostało udokumentowane umową przedwstępną. Tym samym jeżeli podatnik otrzymane na poczet ceny sprzedaży środki pieniężne wydatkował na cel mieszkaniowy przed sprzedażą nieruchomości, to nie stanowi to przeszkody do skorzystania z rozpatrywanego zwolnienia. Istotne znaczenie ma tutaj data faktycznego wydatkowania środków ze zbycia mieszkania na nabycie innego mieszkania (w ustawowym okresie), jak również fakt, że otrzymana cena umówiona z tytułu sprzedaży tego mieszkania udokumentowana została zawartą umową przedwstępną i potwierdzona definitywną umową sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Również wydatki poniesione po sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 34 na zapłatę ceny nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 6 są wydatkami mieszczącymi się w katalogu zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli bowiem Wnioskodawca uzyskany po dniu podpisania ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania nr 34 przychód faktycznie wydatkował na zapłatę pozostałej części ceny zakupu mieszkania nr 6, to uznać należy, że również w tej części będzie on korzystał ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy bowiem nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania nr 34 przychód został wydatkowany na zapłatę ceny za nabycie mieszkania nr 6. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy mówiąc o wydatkach poniesionych „na nabycie” m.in. lokalu mieszkalnego obejmuje m.in. cenę zakupu tego lokalu.

Tym samym skoro zapłata części ceny nabycia lokalu nr 6 nastąpiła ze środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania nr 34 – miała bowiem miejsce po dniu podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania nr 34, kiedy Wnioskodawca dysponował już całą kwotą z jego sprzedaży i dokonana została w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania nr 34, to uznać należy, że wydatki te zawierają się w katalogu celów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie ma bowiem data faktycznego wydatkowania przychodu ze sprzedaży tj. data wydatkowania środków ze sprzedaży mieszkania nr 34 – czyli po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży tego mieszkania – na zapłatę ceny nabycia mieszkania 6 w ustawowo określonym terminie.

Podsumowując, z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Wnioskodawcę udziału #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr 34 nie upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to sprzedaż tego udziału stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Wnioskodawca może jednak skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr 34 skoro środki uzyskane na poczet ceny sprzedaży (zadatek) wydatkował na zapłatę zadatku w celu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 6, a także środki pieniężne z tej sprzedaży (uzyskane po sprzedaży lokalu mieszkalnego nr 34) wydatkował na zapłatę ceny nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 6.

Takie wydatkowanie środków pieniężnych może zostać uznane za wydatek na nabycie lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zostało dokonane w ustawowym terminie i doszło do podpisania ostatecznej umowy nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 6. Zatem cały przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziału #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr 34 a wydatkowany w powyższy sposób może korzystać ze zwolnienia. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: