eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym

Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym

2014-12-31 13:13

Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym

Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym © Nejron Photo - Fotolia.com

Sąd wypłacający wynagrodzenie, z tytułu pełnienia funkcji kuratora, adwokatom czy radcom prawnym, obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek z tego tytułu, jeżeli wynagrodzenie to jest zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Jeżeli zaś wyżej wskazani wykonują swój zawód w ramach prowadzonej firmy, na sądzie nie ciążą obowiązki płatnika z tytułu wypłaty takiego wynagrodzenia - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24.12.2014 r. nr IBPBI/1/415-1133/14/BK.

Przeczytaj także: Rozliczenie podatku od pomocy prawnej z urzędu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 21 listopada 2013 r. nr DD3/033/181/CRS/13/RD-90955/13 wyjaśniła wątpliwości w zakresie kwalifikowania do danego źródła przychodów w podatku dochodowym wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika z urzędu. Minister Finansów wskazał w niej, że wynagrodzenie takie może zostać zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (i wtedy na wypłacającym je, czyli sądzie, spoczywają obowiązki płatnika) bądź przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli pełnomocnik wykonuje swój zawód w ramach prowadzonej firmy). Niestety interpretacja ta nie odnosi się do kwalifikacji wynagrodzenia adwokata czy radcy prawnego, który na zlecenie sądu pełni funkcję kuratora procesowego, a więc wykonuje czynności z tytułu zastępstwa prawnego. Dlatego też wnioskodawca zadał pytanie, czy również tutaj wynagrodzenie takie może zostać zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli adwokat czy radca prawny wykonuje swój zawód w takiej formie? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 143 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 101 ze zm.), jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. W myśl art. 144 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego, przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego. O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie.

fot. Nejron Photo - Fotolia.com

Wynagrodzenie kuratora procesowego w podatku dochodowym

Sąd wypłacający wynagrodzenie, z tytułu pełnienia funkcji kuratora, adwokatom czy radcom prawnym, obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek z tego tytułu, jeżeli wynagrodzenie to jest zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (art. 41 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl natomiast art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są:
• działalność wykonywana osobiście oraz
• pozarolnicza działalność gospodarcza.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: