eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwolnienie podmiotowe z VAT gdy usługi ubezpieczeniowe

Zwolnienie podmiotowe z VAT gdy usługi ubezpieczeniowe

2015-01-09 13:31

Przeczytaj także: Zwolnienie z VAT usług około finansowych od lipca 2017 r.


Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, czynnościami ubezpieczeniowymi, o których mowa w ust. 1, są:
1.zawieranie umów ubezpieczenia, umów gwarancji ubezpieczeniowych lub zlecanie ich zawierania uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. Nr 124, poz. 1154, z późn. zm.), a także wykonywanie tych umów;
1a.zawieranie umów reasekuracji lub zlecanie ich zawierania brokerom reasekuracyjnym w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym, a także wykonywanie tych umów, w zakresie cedowania ryzyka z umów ubezpieczenia lub umów gwarancji ubezpieczeniowych (reasekuracja bierna);
2.składanie oświadczeń woli w sprawach roszczeń o odszkodowania lub inne świadczenia należne z tytułu umów, o których mowa w pkt 1 i 1a;
3.ustalanie składek i prowizji należnych z tytułu zawieranych umów, o których mowa w pkt 1 i 1a;
4.ustanawianie w drodze czynności cywilnoprawnych zabezpieczeń rzeczowych lub osobistych, jeżeli są one bezpośrednio związane z zawieraniem umów, o których mowa w pkt 1 i 1a.

W myśl art. 3 ust. 4 ww. ustawy, czynnościami ubezpieczeniowymi są również:
1.ocena ryzyka w ubezpieczeniach osobowych i ubezpieczeniach majątkowych oraz w umowach gwarancji ubezpieczeniowych;
2.wypłacanie odszkodowań i innych świadczeń należnych z tytułu umów, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 1a;
3.przejmowanie i zbywanie przedmiotów lub praw nabytych przez zakład ubezpieczeń w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej;
4.prowadzenie kontroli przestrzegania przez ubezpieczających lub ubezpieczonych, zastrzeżonych w umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczeń, obowiązków i zasad bezpieczeństwa odnoszących się do przedmiotów objętych ochroną ubezpieczeniową;
5.prowadzenie postępowań regresowych oraz postępowań windykacyjnych związanych z wykonywaniem:
a. umów ubezpieczenia i umów gwarancji ubezpieczeniowych,
b. umów reasekuracji w zakresie cedowania ryzyka z umów ubezpieczenia i umów gwarancji ubezpieczeniowych;
6.lokowanie środków zakładu ubezpieczeń;
7.wykonywanie innych czynności określonych w przepisach innych ustaw.

Natomiast aktem określającym zasady wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych jest ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1450).

Stosownie do art. 2 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy, pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia i jest wykonywane wyłącznie przez agentów ubezpieczeniowych lub brokerów ubezpieczeniowych (...).

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny należy zauważyć, że przepis art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy mówi tylko o usługach ubezpieczeniowych nie powołując się na czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, które obejmują szerszy zakres czynności a wśród nich usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego w świadczeniu usług ubezpieczeniowych.
A zatem do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, nie wlicza się odpłatnego świadczenia usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, to do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, nie wlicza sprzedaży z tytułu świadczenia usług pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. (…)

Odnosząc się natomiast do wątpliwości Wnioskodawcy wyrażonych w pytaniu nr 2, tj. czy jest możliwe (i w jakim terminie) skorzystanie przez Podatnika ze zwolnienia z podatku od towarów i usług o którym mowa w art. 113 ust. 1 przy założeniu, iż podatnik będzie prowadził następujące rodzaje działalności:
a. usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczone przez agenta ubezpieczeniowego (jako działalność przeważająca),
b. wynajem lokali użytkowych (jako działalność dodatkowa, przychody z tytułu wynajmu będą znacznie niższe niż 150.000 zł rocznie)

należy zauważyć co następuje:
Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

W myśl art. 113 ust. 10 ustawy jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

Z powyższego wynika, że aby podatnik mógł ponownie korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT:
• musi upłynąć rok od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia,
• wartość sprzedaży w roku poprzednim i bieżącym nie przekroczyła limitu umożliwiającego skorzystanie z takiego zwolnienia – 150.000 zł.

Ponadto podatnik wybierając zwolnienie na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy może skorzystać ze zwolnienia tylko od początku danego roku.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy należy stwierdzić, że skoro w dniu 13 stycznia 2014 r. złożył on zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym jako okoliczność określającą obowiązek podatkowy wskazał utratę zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r., to z uwagi na regulację prawną zawartą w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego przepisem art. 113 ust. 1 ustawy od dnia 1 stycznia 2016 r., oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków do jego zastosowania.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: