eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › (Nie) Obowiązkowa kasa fiskalna u weterynarza?

(Nie) Obowiązkowa kasa fiskalna u weterynarza?

2015-04-03 13:28

Przeczytaj także: Zgłoszenie kasy fiskalnej w urzędzie skarbowym 2015


Jak nietrudno zauważyć, ustawy te (już w swoich tytułach) wskazują na 3 różne od siebie pojęcia: lekarza, lekarza dentysty i lekarza weterynarii.
Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich. Mówi o tym art. 2 pierwszej z przytoczonych ustaw.

Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega natomiast na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych wyżej, w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych. Mówi o tym art. 2 pierwszej z przytoczonych ustaw.

Co się natomiast tyczy wykonywania zawodu lekarza weterynarii, polega on na ochronie zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego i środowiska, a w szczególności (art. 1 ustawy drugiej):
  1. badaniu stanu zdrowia zwierząt;
  2. rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt;
  3. leczeniu zwierząt oraz wykonywaniu zabiegów chirurgicznych;
  4. wydawaniu opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych;
  5. badaniu zwierząt rzeźnych, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego;
  6. sprawowaniu czynności związanych z nadzorem weterynaryjnym nad obrotem zwierzętami oraz warunkami sanitarno-weterynaryjnymi miejsc gromadzenia zwierząt i przetwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego;
  7. badaniu i ocenie weterynaryjnej jakości pasz i pasz leczniczych oraz warunków ich wytwarzania i dystrybucji;
  8. stosowaniu produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych z przepisu lekarza weterynarii;
  9. wydawaniu recept na produkty lecznicze, z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych, które będą stosowane u zwierząt.

Z jednej strony zakres niektórych świadczeń wykonywanych przez przedstawicieli poszczególnych zawodów jest do siebie bardzo zbliżony, co sugerowałoby, że także lekarze weterynarii byliby objęci obowiązkiem stosowania kas fiskalnych.

Z drugiej jednak strony w przytoczonym wyżej rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych ustawodawca wskazał, że wyłączenie ze zwolnień tyczy się lekarzy i lekarzy dentystów. Podał on zatem wprost zawody, wykonywanie których (w określonym zakresie, polegającym na opiece medycznej) wiąże się z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Zawody te tyczą się ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Wydaje się, że jeżeli wyłączeniem tym chciałby objąć podmioty wykonujące jakikolwiek zawód lekarza, część dotycząca lekarzy dentystów w tym przepisie byłaby zbędna.

Ponieważ jednak ustawodawca wskazał wprost, że chodzi mu o lekarzy i lekarzy dentystów, gdzie pojęcia te zostały wyjaśnione w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która to odnosi się do opieki zdrowotnej nad ludźmi, wydaje się (zdaniem autora), że lekarze weterynarii wyłączeniem tym nie są objęci. Gdyby bowiem ustawodawca również ich chciał pozbawić zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych, wspomnianą regulację z rozporządzenia zakończyłby na lekarzach (pomijając lekarzy dentystów), tudzież obok lekarzy oraz lekarzy dentystów wymieniłby wprost także lekarzy weterynarii.

Fiskus potwierdza


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.03.2015 r. nr IBPP3/4512-43/15/AŚ wskazał, że „(…) w rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy identyfikowaniu usług, które nie są zwolnione z ewidencjonowania na kasie rejestrującej bez względu na osiągane obroty, ustawodawca nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. Decydująca zatem jest tutaj wykładnia celowościowa.

Wykonywanie zawodu lekarza weterynarii polega na ochronie zdrowia zwierząt oraz weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego i środowiska, a zasady jego wykonywania reguluje ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych(…). Natomiast usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów są usługami mającymi na celu ochronę zdrowia ludzkiego. Wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a zasady i warunki wykonywania tych zawodów określa ustawa dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (…).

W ocenie Organu, wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów określone w § 4 pkt 2 lit. f, nie obejmuje swym zakresem usług weterynaryjnych. (…)”

Podsumowując lekarze weterynarii mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych znajdujących się w przytoczonym rozporządzeniu, jako że nie mieszczą się w dyspozycji §4 tego rozporządzenia określającego podatników, którzy bezwzględnie urządzenia te muszą stosować.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: