eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe

Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe

2015-06-18 13:55

Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe

Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe © karelnoppe - Fotolia.com

Wynagrodzenie wypłacane wspólnikom spółki za poręczenie jej zobowiązań stanowi dla tej spółki koszt uzyskania przychodu. Jest to koszt pośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, stąd należy go ująć na dzień poniesienia, a więc ujęcia w księgach rachunkowych, nawet gdy fizyczna zapłata jeszcze nie nastąpiła - wskazał, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12.06.2015 r. nr IBPBI/2/4510-294/15/PC.

Przeczytaj także: Księgowanie kosztów bezpośrednich po kilku latach?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wspólnicy spółki udzielili jej poręczenia w celu zabezpieczenia „Umowy Partnerskiej” oraz kredytów bankowych. Poręczenie to polegało na ustanowieniu hipoteki na nieruchomości należącej do wspólników.

Za poręczenie to wspólnikom zostanie wypłacone wynagrodzenie, które będzie określone na podstawie cen rynkowych stosowanych przez banki, tj. jako jednorazowa opłata w wysokości 2% kwoty poręczenia. Wynagrodzenie to zostanie wypłacane na przestrzeni lat 2014-2016 wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia poręczenia do dnia wypłaty wynagrodzenia.

Zadano pytanie, czy i kiedy wynagrodzenie to stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Powyższe oznacza, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W świetle ww. przepisów, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
• został poniesiony przez podatnika,
• jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

fot. karelnoppe - Fotolia.com

Wynagrodzenie za poręczenie kredytu dla firmy w koszty podatkowe

Wynagrodzenie wypłacane wspólnikom spółki za poręczenie jej zobowiązań stanowi dla tej spółki koszt uzyskania przychodu. Jest to koszt pośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, stąd należy go ująć na dzień poniesienia, a więc ujęcia w księgach rachunkowych, nawet gdy fizyczna zapłata jeszcze nie nastąpiła.


Przydatne narzędzia:
Kalkulator odsetek ustawowych

Przepis powyższy nie określa terminu, kiedy - dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu - można potrącić koszty.

Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 15 ust. 4 oraz art. 15 ust. 4b-4h updop.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast art. 15 ust. 4d updop stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zdaniem Organu wydatek w postaci wynagrodzenia za udzielone poręczenie zobowiązania Spółki stanowi koszt pośredni.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z literalnego brzmienia art. 15 ust. 4e updop wynika, że za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, tj. zaksięgowano w korespondencji z odpowiadającym mu zobowiązaniem. Dzień ten należy rozumieć jako dzień (okres), do którego został dany wydatek przypisany w księgach rachunkowych Spółki na podstawie treści otrzymanej faktury.

W związku z tym, ujęcie podatkowe kosztu uzależnione jest, co do zasady, od ujęcia danego kosztu w księgach rachunkowych. Dotyczy to również sytuacji, gdy koszt wprowadzany jest do ksiąg w innej dacie niż data otrzymania faktury. Samo otrzymanie faktury nie stanowi bowiem - w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wystarczającej podstawy do rozpoznania kosztu, koszt musi jeszcze zostać ujęty w księgach rachunkowych. Skoro, ujęcie kosztu w księgach jest warunkiem rozpoznania kosztu dla celów podatkowych, istotny jest również dzień, do jakiego dany koszt przyporządkowano dla celów rachunkowych. Dodatkowo, przepis art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprost wyłącza możliwość ujęcia jako koszt poniesiony dla celów podatkowych tylko kosztów, które zostały ujęte jako rezerwy albo bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Zdaniem Spółki, wydatki z tytułu zapłaty wynagrodzenia za udzielone Spółce poręczenia, nie stanowią kosztów bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów, a więc winny być zaliczone do kosztów zyskania przychodów w dacie ich wypłaty.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że wynagrodzenie wypłacone Wspólnikom za poręczenie zobowiązań Spółki stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu w dniu poniesienia tj. w dniu na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), w myśl art. 15 ust. 4e updop, a nie jak twierdzi Wnioskodawca w dniu jego wypłaty (choć może się zdarzyć, że będzie to ten sam dzień). (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: