eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

2015-07-02 11:58

Przeczytaj także: Korekta kosztów zniknie z podatku dochodowego w 2015 r.?


Według § 27 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

Zgodnie z § 29 ust. 1 powyższego rozporządzenia, podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.

Przepis § 29 ust. 3 ww. rozporządzenia stanowi, że przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.

W myśl § 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, termin cena zakupu oznacza cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika;

Zgodnie z § 3 pkt 3 ww. rozporządzenia, przez cenę nabycia rozumieć należy cenę zakupu składnika majątku powiększoną o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze;

Według § 3 pkt 4 cyt. rozporządzenia, za koszt wytworzenia uważa się wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonywaniem usług lub pozyskaniem (wydobyciem) kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług.

Przepis art. 29 ust. 4a rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi, że wartość spisu z natury, wycenionego zgodnie z ust. 1-4 i 7, pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów (zwiększył przychody) na podstawie art. 24d ustawy o podatku dochodowym, jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (zwiększenie przychodów) związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem. Pomniejszenia dokonuje się o tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów), która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte tym spisem.

W świetle przepisów art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 27 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnik sporządzając spis z natury winien ująć w nim i wycenić posiadane na stanie firmy towary, a także półwyroby, rozumiane jako wartość usług przed ich ukończeniem, które wykorzystane zostaną w procesie produkcji/wytworzenia danego wyrobu, a wartość tego spisu uwzględnić przy ustalaniu dochodu osiągniętego w roku podatkowym.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Dla celów tej działalności zakupi grunt, który następnie podzieli na kilka sąsiadujących ze sobą działek budowlanych. Na działkach tych wybudowane zostaną budynki mieszkalne. Część ceny za gruntu zostanie zapłacona w momencie jego nabycia, pozostała część będzie regulowana w terminie 14 dni od daty zainkasowania przez Wnioskodawcę od klienta należności za sprzedany budynek mieszkalny wraz działką budowlaną wydzieloną z ww. gruntu. Płatność będzie dotyczyć tej części gruntu, która zostanie sprzedana wraz z budynkiem. Odroczenie terminu płatności należności za grunt do momentu sprzedaży przez Wnioskodawcę inwestycji nie będzie miało wpływu na wysokość ceny nabycia gruntu.

Wydatki na zakup gruntu zostaną ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji zakupu materiałów/towarów handlowych. W kosztach ujęta zostanie cała należności za zakupiony grunt, określona w akcie notarialnym.

Stosownie do art. 24d ust. 2 i ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z upływem 90 dni od daty nabycia gruntu, zostanie dokonana korekta kosztów o nieuregulowaną część należności za grunt. Korekta kosztów zostanie dokonana do wysokości kosztów poniesionych w miesiącu, w którym będzie ona miała miejsce, natomiast o nadwyżkę wartości korekty ponad wartość kosztów danego miesiąca, zostaną zwiększone przychody, zgodnie z art. 24d ust 5 ww. ustawy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: