eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

2015-07-02 11:58

Przeczytaj także: Korekta kosztów zniknie z podatku dochodowego w 2015 r.?


W podatkowej księdze przychodów i rozchodów Wnioskodawca ujmie również po stronie kosztów, w terminach określonych na fakturach, wydatki, które poniesione zostaną na ogrodzenie i uzbrojenie działek.

W sporządzonym spisie z natury na 31 grudnia 2015 r. widnieć będą dwie pozycje: grunt, jako zakupiony materiał oraz roboty w toku odpowiadające wartości poniesionych nakładów na ogrodzenie i uzbrojenie działek.

Na koniec roku podatkowego, na podstawie różnic remanentowych, koszty roku podatkowego zostaną skorygowane, w tym koszty dotyczące nabycia gruntu, do kwoty odpowiadającej wartości gruntu, który zostanie w danym roku podatkowym sprzedany oraz na ogrodzenie i uzbrojenie sprzedanych działek.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 24d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) #61485; kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

W myśl art. 24d ust. 2 tej ustawy, jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie (art. 24d ust. 2 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 24d ust. 3 powyższej ustawy, zmniejszenia, o którym mowa w ust. 1 lub 2, dokonuje się w miesiącu, w którym upływa termin określony w tych przepisach.

Według art. 24d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli po dokonaniu zmniejszenia, o którym mowa w ust. 1 lub 2, zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym uregulował zobowiązanie, zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.

Jeżeli w miesiącu, w którym podatnik ma obowiązek dokonać zmniejszenia, o którym mowa w ust. 1 lub 2, podatnik nie ponosi kosztów uzyskania przychodów lub poniesione koszty są niższe od kwoty zmniejszenia, wówczas ma obowiązek zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 24d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 24d ust. 8 ww. ustawy, jeżeli zgodnie z art. 22 zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 1, nastąpi po upływie terminu określonego w ust. 1 lub 2, to zaliczenie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów następuje z uwzględnieniem art. 22, z tym że nie wcześniej niż w miesiącu jej uregulowania.

Powyższe przepisy wskazują, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu podatnik będzie zobowiązany do dokonania zmniejszenia tych kosztów, jeżeli nie ureguluje kwoty zobowiązania w ciągu 30 dni od daty upływu terminu jego płatności. Reguła ta dotyczy sytuacji, w której ustalony przez strony termin płatności nie przekracza 60 dni. Natomiast w sytuacji ustalenia przez strony terminu płatności dłuższego niż 60 dni, podatnik będzie zobowiązany do dokonania zmniejszenia kosztów podatkowych o kwotę wynikającą z faktury lub innego dokumentu z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w tym terminie kwota ta nie zostanie uregulowana.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku uregulowania tylko części należności za zakupiony grunt i dokonania w związku z powyższym zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, stosownie do art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca składnik ten powinien uwzględnić w spisie z natury i wycenić go. Jednak jego pełnej wartości nie powinien uwzględnić w podstawie opodatkowania. Ustalając dochód z działalności gospodarczej na podstawie art. 24 ust. 2 ww. ustawy winien wyłączyć z remanentu tę część wartości tego gruntu, o którą zostały już zmniejszone koszty podatkowe, na podstawie art. 24d powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takiej sytuacji brak jest podstaw prawnych do przyjęcia przy ustalaniu podstawy opodatkowania pełnej wartość niesprzedanej części gruntu, ustalonej według ceny zakupu, wynikającej z aktu notarialnego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: