eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wniosek o interpretację podatkową wypełniamy długopisem?

Wniosek o interpretację podatkową wypełniamy długopisem?

2015-07-14 13:22

Wniosek o interpretację podatkową wypełniamy długopisem?

Wniosek o interpretację podatkową wypełniamy długopisem? © milosducati - Fotolia.com

Lipiec 2015 r. przyniósł zmiany w zakresie wydawania interpretacji podatkowych. Przede wszystkim na nowo została określona właściwość poszczególnych izb skarbowych, które w imieniu Ministra Finansów wydają takie opinie w indywidualnych sprawach wnioskodawców. Nowy jest także sam formularz, który na chwilę obecną … trzeba wypełniać ręcznie.

Przeczytaj także: Zmiana organów podatkowych w sprawie interpretacji indywidualnych

Z organami podatkowymi wiele spraw obecnie da się załatwić elektronicznie. W ten sposób można wysłać przede wszystkim większość deklaracji podatkowych. Sporą popularnością cieszy się także ePUAP (czyli elektroniczna platforma usług administracji publicznej). Do kontaktu elektronicznego zachęca sam resort finansów, a niekiedy nawet zmusza do niego poszczególne grupy podatników (w niektórych obszarach). Inne pisma, dostarczane w formie papierowej, z reguły najpierw są sporządzane na komputerze, po czym następuje ich wydrukowanie, podpisanie i doręczenie osobiście bądź za pośrednictwem poczty.

W dobie informatyzacji zatem podatnicy odwykli od sporządzania pism odręcznie – tj. pisząc na kartce papieru długopisem, czemu wcale nie należy się dziwić. Przy użyciu komputera bowiem dokumenty czy pisma sporządza się szybciej, są one bardziej przejrzyste i czytelne, nie ma problemu z nanoszeniem na nich poprawek czy usuwaniem błędów.
Tak też do tej pory z reguły były sporządzane wnioski o wydanie interpretacji podatkowych. Resort finansów udostępniał interaktywny druk formularza, który można było wypełnić na komputerze, wydrukować, podpisać i wysłać. Od lipca jednak, póki co, wykonano krok wstecz w tym zakresie.

Zmiana właściwości organów podatkowych nie jest bowiem jedyną, która nastąpiła w stosunku do wydawania interpretacji. Przypomnijmy, iż obecnie o tym, gdzie złożyć wniosek o interpretację, decyduje nie tylko miejsce zamieszkania czy siedziby wnioskodawcy, ale także poruszana kwestia. Pisaliśmy o tym w artykule: Zmiana organów podatkowych w sprawie interpretacji indywidualnych.

Resort finansów opracował również nowy wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, oznaczony symbolem ORD-IN (z załącznikiem ORD-IN/A), co było podyktowane zmianami w zakresie wydawania tychże opinii. Niestety na chwilę obecną udostępniony został jedynie formularz do wydrukowania i wypełnienia ręcznego. Zabrakło jego odpowiednika interaktywnego, co niewątpliwie dla wielu pytających jest bardzo uciążliwe. Stare, edytowalne (interaktywne) wnioski nie mogą być obecnie stosowane, w związku z czym pytając o interpretację formularz trzeba wypełnić … ręcznie.

fot. milosducati - Fotolia.com

Wniosek o interpretację podatkową wypełniamy długopisem?

Stare, edytowalne (interaktywne) wnioski nie mogą być obecnie stosowane, w związku z czym pytając o interpretację formularz trzeba wypełnić … ręcznie.


W praktyce natomiast spotykane są sprawy, gdzie sam opis stanu faktycznego zajmuje często kilka stron, nie mówiąc już o sporządzeniu własnego stanowiska w danej sprawie (gdzie argumentacja może być znacznie obszerniejsza zwłaszcza, jeżeli wnioskodawca zamierza oprzeć się na dotychczasowym orzecznictwie sądowym czy dorobku interpretacyjnym fiskusa, przytaczając wybrane rozstrzygnięcia). Sporządzenie takiego wniosku ręcznie jest w związku z tym bardzo uciążliwe i zajmie niewątpliwie dużo więcej czasu, aniżeli przed dniem 1 lipca 2015 r.

Wzór nie jest obowiązkowy


Mimo, że resort finansów przygotował wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wnioskodawcy nie muszą go stosować. Obowiązku takiego nie nakładają na nich przepisy prawa. Ordynacja podatkowa mówi bowiem jedynie, że interpretacja jest wydawana na wniosek zainteresowanego oraz że Minister Finansów określi w drodze rozporządzenia wzór takiego wniosku. Nie mówi jednak, że wniosek musi zostać złożony na urzędowym formularzu. Można zatem sporządzić taki wniosek samodzielnie (chociaż zalecany jest wzór urzędowy). Ważne jest jednak to, aby zawierał on wszelkie wymagane informacje.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: