2017-07-10 13:12
Fiskus nie może uchylać się od klasyfikacji towarów i usług © Studio KIVI - Fotolia.com
Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe: fiskus musi klasyfikować towary i usługi
Tym wentylem jest chociażby Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Klasyfikacją tą ustawy podatkowe jak i akty wykonawcze do nich wydane posługują się nader często. I tak przykładowo przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym PKWiU podaje zakres czynności, które w ten sposób opodatkowane być nie mogą (załącznik nr 2 do ustawy). W zdecydowanej większości przypadków po symbolu PKWiU są określane także stawki tego podatku dla poszczególnych czynności.fot. Studio KIVI - Fotolia.com
Fiskus nie może uchylać się od klasyfikacji towarów i usług
Jeżeli zastosowanie prawidłowego sposobu opodatkowania (jak i stawki podatku) wymaga dokonania odpowiedniej klasyfikacji statystycznej, fiskus nie może się od niej uchylać w wydawanych interpretacjach podatkowych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20.06.2017 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.2.2017.2.IK zawarł następującą informację:Powyższe zastrzeżenie pojawia się w wydawanych interpretacjach nader często. O odpowiednią klasyfikację można wystąpić do Urzędu Statystycznego, o czy fiskus w swoich odpowiedziach chętnie informuje.
„(...) Jednocześnie należy podkreślić, że analiza prawidłowości klasyfikacji świadczonych przez Wnioskodawcę usług do właściwego grupowania statystycznego nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tut. Organ nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego. Wskazać należy, że to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem świadczonych usług. W związku z powyższym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane w złożonym wniosku. W konsekwencji, tut. Organ nie dokonywał klasyfikacji usług będących przedmiotem wniosku, przyjmując klasyfikację wskazaną przez Wnioskodawcę, tj. PKWiU 81.30.10.0 jako element opisu stanu faktycznego.(...)”
WSA uznał, że „(...) wskazane w przepisach podatkowych klasyfikacje statystyczne są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania i w procesie stosowania prawa przez organy podatkowe podlegają także procesowi wykładni dokonywanej przez te organy.
Gdyby było inaczej to w "zwykłych" postępowaniach wymiarowych organy podatkowe byłyby związane klasyfikacją statystyczną dokonaną przez producenta lub usługodawcę. Nie ma racjonalnych, ani prawnych przyczyn uzasadniających zaakceptowanie poglądu prezentowanego w zaskarżonym postanowieniu, że organ interpretacyjny "nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania PKWiU ani też weryfikacji klasyfikacji wskazanej" we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.(...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Problematyka indywidualnych interpretacji prawa podatkowego
Czym jest utrwalona praktyka interpretacyjna organów KAS?
W interpretacjach podatkowych należy uwzględniać orzecznictwo sądowe
Podmioty powiązane: interpretacje podatkowe ponownie stracą ważność?
Interpretacja podatkowa ma udzielać rzetelnej i pełnej odpowiedzi
Szybsza skarga do sądu na interpretację podatkową
Objaśnienia podatkowe jako ochrona podatników
Zmiany w wydawaniu podatkowych interpretacji indywidualnych w 2017 r.
Ordynacja podatkowa wg PIS: prawo fiskalne (nie) działa wstecz
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Polski Ład 2.0: czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna? Sprawdź symulację
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?
Witam. Chciałam zapytać czy własna działalność gospodarcza świadcząca usługi sprzątania bloków (PKD 81.21.z) powinna być na ryczałcie ...
Chiałbym świadczyć usługi polegające na tworzeniu procedur dla maszyn CNC ("programów" w języku zrozumiałym dla maszyny - nie komputera) ...
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Polacy przestali bać się elektrowni atomowych
Fałszerstwo wina kiedyś i dziś. Na czym polega?
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Promocja w Plushu - abonament za 20 zł miesięcznie przez rok
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment