eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Mąż i żona to podmioty powiązane w podatku dochodowym

Mąż i żona to podmioty powiązane w podatku dochodowym

2015-10-16 12:43

Mąż i żona to podmioty powiązane w podatku dochodowym

Mąż i żona to podmioty powiązane w podatku dochodowym © alexskopje - Fotolia.com

Mąż prowadzący firmę może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (bezpośrednio bądź poprzez odpisy amortyzacyjne) honorarium wypłacone żonie za przeniesienie przez nią praw autorskich do określonych zdjęć czy wzorów graficznych. Musi on jednak pamiętać, że żona stanowi dla niego tzw. podmiot powiązany, co z kolei skutkuje stosowaniem do takich transakcji odpowiednich przepisów ustawy - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12.10.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-464/15/ESZ.

Przeczytaj także: Zakup praw autorskich od żony jest kosztem uzyskania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Żona wnioskodawcy jest artystką. Wykonuje ona profesjonalne zdjęcia czy wzory graficzne, które wnioskodawca zamierza od niej odkupić (nabyć do nich prawa własności) w celu wykorzystywania ich w prowadzonej działalności gospodarczej: projektowaniu i produkcji lamp. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Wnioskodawca zadał pytanie, czy nabycie praw autorskich do wykorzystania zdjęć oraz wzorów graficznych na potrzeby działalności gospodarczej od małżonki, stanowić będzie dla niego koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
• musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• musi być właściwie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia "wartość pracy". Należy jednak przyjąć, że pojęcie to obejmuje wartość wszelkiego rodzaju pracy świadczonej przez ściśle określone osoby (w tym małżonka podatnika) na rzecz zatrudniających je podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, niezależnie do tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, czy też bez podstawy prawnej.

Z powyższego wynika, że przychody uzyskiwane przez osobę wykonującą tę pracę, powinny być zaliczane do źródeł przychodu określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 lub 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu odrębnymi źródłami przychodów są:
• stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) oraz
• działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: