eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Koszty oddelegowania (nocleg) pracownika bez podatku dochodowego

Koszty oddelegowania (nocleg) pracownika bez podatku dochodowego

2015-11-06 11:45

Przeczytaj także: Hotel dla oddelegowanego pracownika z podatkiem dochodowym


W zakresie zapewnienia pracownikom noclegu wypowiedział się m.in. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 16.06.2015 r. nr DD3.8222.2.249.2015.MCA, zmieniającej wcześniejsze rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.
W interpretacji tej przyznano, że „(...) w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. oraz orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego uznać należy, że wynikające z konieczności wykonywania czynności służbowych sfinansowanie przez Wnioskodawcę kosztów: noclegów, zakupu paliwa do samochodu służbowego, opłat za przejazdy autostradami oraz opłat parkingowych, związanych z wykonywaniem przez pracowników pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę (niebędącym podróżą służbową), nie generuje po stronie pracowników przychodu do opodatkowania. Wydatki ponoszone są bowiem w interesie pracodawcy, a co za tym idzie pracownicy nie otrzymują od Wnioskodawcy jakiekolwiek przysporzenia majątkowego. (...)”

W zakresie zakwaterowania pracowników budowlanych w pobliżu budowy na czas jej trwania wypowiedział się natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.08.2015 r., nr IBPB-2-1/4511-201/15/AD.
„(...) Skorzystanie przez pracowników ze świadczenia w postaci noclegu wykupionego przez pracodawcę niewątpliwie następuje za zgodą pracownika, niemniej świadczenie to nie jest spełnione w jego interesie, ale w interesie pracodawcy oraz nie przynosi pracownikowi korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków, które musiałby ponieść. Udostępnienie miejsc noclegowych pracownikom leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie pracowników, którzy swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób oraz którzy – gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę – nie mieliby powodu do ponoszenia kosztu takich noclegów.

Biorąc pod uwagę tak przedstawiony stan faktyczny, uznać więc należy, iż udostępnienie przez Wnioskodawcę bezpłatnych noclegów dla pracowników leży w interesie Wnioskodawcy jako pracodawcy i nie będzie generować po stronie pracowników powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Spółce jako pracodawcy nie będą ciążyły z tego tytułu obowiązki płatnika. (...)”
- czytamy w interpretacji.

Nie ma przychodu, nie ma składek ZUS


Co do zasady, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne pracowników stanowi ich przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia.

Wyżej natomiast zostało wyjaśnione, iż wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników oddelegowanych do wykonywania określonych zadań służbowych nie generują powstania po stronie tych pracowników przychodu ze stosunku pracy. W związku z tym nie mogą one również stanowić podstawy wymiaru składek ZUS takich pracowników.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: