eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wypłata nawet rocznej pensji bez podatku dochodowego?

Wypłata nawet rocznej pensji bez podatku dochodowego?

2015-12-01 11:13

Wypłata nawet rocznej pensji bez podatku dochodowego?

Górnik © Andrey Armyagov - Fotolia.com

Gdyby jednorazowe świadczenie wypłacane górnikom w związku z ich zwolnieniem z pracy, w wysokości 12-miesięcznej pensji, było niczym innym jak odszkodowaniem bądź zadośćuczynieniem, korzystałoby ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienia tego nie można jednakże rozszerzać na odprawy - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13.11.2015 r. nr IPTPB2/4511-507/15-2/KK.

Przeczytaj także: Bezpodstawne zwolnienie z pracy: odszkodowanie bez podatku PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem górniczym, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalni. Zgodnie z zawartymi porozumieniami pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi, zwalnianym pracownikom nieposiadającym uprawnień emerytalnych będzie wypłacana dodatkowe świadczenie w postaci jednorazowej odprawy odpowiadającej 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Odprawy te mają dorozumiany charakter odszkodowania. Nie ograniczają one przy tym uprawnień określonych ustawą o zwolnieniach grupowych.

Odprawy będą wypłacane w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego czy jego zorganizowanej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez wnioskodawcę. Będą one przy tym przyznawane pracownikom na ich indywidualny wniosek. W związku z tym zwalniany pracownik otrzyma odprawę wynikającą z przepisów prawa pracy oraz dodatkową odprawę, która ma na celu zadośćuczynić mu stratę w związku z brakiem możliwości osiągania wynagrodzenia u dotychczasowego pracodawcy. Świadczenia te pozwolą także na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w sytuacji nagłej utraty źródła dochodu. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wystąpi podatek od odprawy wypłacanej dodatkowo zwalnianym pracownikom na mocy porozumienia zbiorowego, zawartego pomiędzy międzyzakładową organizacją związkową a pracodawcą? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przydatne narzędzia:
Kalkulator płacowy

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

fot. Andrey Armyagov - Fotolia.com

Górnik

Gdyby jednorazowe świadczenie wypłacane górnikom w związku z ich zwolnieniem z pracy, w wysokości 12-miesięcznej pensji, było niczym innym jak odszkodowaniem bądź zadośćuczynieniem, korzystałoby ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienia tego nie można jednakże rozszerzać na odprawy.


Stosownie zaś do art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty powyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: