eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r.

Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym w 2016 r.

2015-12-09 13:26

Przeczytaj także: Różna forma opodatkowania spółki cywilnej i własnej firmy


Rolnik trudniący się takimi czynnościami nie będzie zatem musiał otwierać firmy. Niemniej podatek dochodowy trzeba tutaj będzie zapłacić (podobnie zresztą jak i obecnie).
Ważne obwarowania
Wskazana sprzedaż będzie zaliczona do przychodów z innych źródeł, jeżeli:
  1. sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej;
  2. przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze;
  3. sprzedaż następuje wyłącznie:
    a) w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone,
    b) na targowiskach, przez które rozumie się wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub w ich częściach;
  4. prowadzona jest ewidencja sprzedaży, która powinna być przechowywana w miejscu sprzedaży produktów;
  5. podatnik nie uzyskał innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychody takie co do zasady podlegają opodatkowaniu skalą podatkową, niemniej fakultatywnie będzie i tutaj można skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego.

Wskazuje na to wprost dodany z dniem 01 stycznia 2016 r. art. 6 ust. 1d ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym: opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również przychody o których mowa wyżej.

O wyborze ryczałtu trzeba oczywiście będzie zawiadomić fiskusa, jako że będzie to fakultatywna forma opodatkowania. W jaki sposób? -tak samo jak w przypadku podatników prowadzących własną firmę, którzy postanowili przychody opodatkować ryczałtem. Konieczne zatem będzie złożenie stosownego oświadczenia we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym w określonym terminie (tj. do 20 stycznia danego roku podatkowego, bądź gdy podatnik rozpocznie uzyskiwanie takich przychodów w trakcie roku - w terminie do dnia uzyskania pierwszego z nich).

Warto również dodać, że jeżeli gospodarstwo rolne należy do małżonków, każdy z nich powinien rozliczyć się z tego tytułu odrębnie. Niemniej możliwe jest złożenie stosownego oświadczenia o rozliczaniu takich przychodów tylko przez jednego z małżonków - tak samo jak przy tzw. prywatnym najmie. Wymaga to zatem złożenia w urzędzie skarbowym stosownego oświadczenia (również w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego, a w przypadku podatników dopiero co rozpoczynających uzyskiwanie takich przychodów - w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt ewidencjonowany).

Stawka podatku i dokumentacja podatkowa
Dla tej nowej grupy podatników (czyli rolników) oraz nowego źródła przychodów (nie jest to bowiem ani działalność gospodarcza ani też najem prywatny, a przychody z innych źródeł) ustawodawca przewidział nową stawkę ryczałtu wynoszącą 2% uzyskanego przychodu (przypomnijmy, że „zwykli” przedsiębiorcy od przychodu ze sprzedaży własnych produktów obowiązani są płacić ryczałt wg stawki 5,5%).

Podatnicy (rolnicy) uzyskujący tego typu dochody nie muszą przy tym prowadzić ewidencji przychodów czy innej dokumentacji przewidzianej dla przedsiębiorców. Wymagana jednakże jest (o czym mowa była już wcześniej) ewidencja sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych (prowadzona odrębnie na każdy rok podatkowy), która winna zawierać co najmniej:
  • numer kolejnego wpisu,
  • datę uzyskania przychodu,
  • kwotę przychodu,
  • przychód narastająco od początku roku.

Dzienne przychody należy ewidencjonować w dniu sprzedaży.
W przypadku nieprowadzenia tej ewidencji, bądź prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy określi wartość niezewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania i opodatkuje ją karną stawką ryczałtu w wysokości 10% (czyli pięciokrotności stawki standardowej).

Na zakończenie warto dodać, że w odróżnieniu od przedsiębiorców, rolnicy sprzedający własne produkty rolne (przetworzone) nie utracą prawa do opodatkowania ryczałtem, gdy ich przychód z tego tytułu przekroczy 150 000 euro.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Hanna57 / 2016-06-30 09:22:31

    jeśli ktoś szuka prostego, przyjemnego programu do ryczałtu polecam program na którym sama pracuję - Pakiet Przedsiębiorcy Ryczałt. Jak do tej pory nie znalazłam bardziej intuicyjnego programu, w którym można łatwo i przyjemnie samemu się rozliczyć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: