eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja jednorazowa a rozpoczęcie prowadzenia działalności

Amortyzacja jednorazowa a rozpoczęcie prowadzenia działalności

2015-12-15 13:35

Amortyzacja jednorazowa a rozpoczęcie prowadzenia działalności

Amortyzacja jednorazowa a rozpoczęcie prowadzenia działalności © thodonal - Fotolia.com

Nowi przedsiębiorcy są uprawnieni do preferencji podatkowej zwanej amortyzacją jednorazową. Dzięki niej amortyzacja określonych środków trwałych do pewnego limitu nie odbywa się w czasie, a odnoszona jest w ciężar kosztów uzyskania przychodu jednorazowo - w roku, w którym oddano środek trwały do używania. Uprawnienie to zostało jednak w pewien sposób ograniczone dla nowych firm.

Przeczytaj także: Sposoby amortyzacji środków trwałych o niskiej wartości

Art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w danym roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Odpisu takiego można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Nie każdy nowy przedsiębiorca jednakże do tej preferencji podatkowej jest uprawniony. Art. 22k ust. 11 ustawy mówi bowiem, że powyższe regulacje nie mają zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Uwagę na powyższe zwrócił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2015 r., nr IPTPB1/4511-440/15-4/MH.

fot. thodonal - Fotolia.com

Amortyzacja jednorazowa a rozpoczęcie prowadzenia działalności

Nowi przedsiębiorcy są uprawnieni do preferencji podatkowej zwanej amortyzacją jednorazową. Dzięki niej amortyzacja określonych środków trwałych do pewnego limitu nie odbywa się w czasie, a odnoszona jest w ciężar kosztów uzyskania przychodu jednorazowo - w roku, w którym oddano środek trwały do używania.


Sprawa tyczyła się podatnika, który w 2015 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i na jej potrzeby kupił samochód ciężarowy. Od kilku lat działalność gospodarczą prowadziła przy tym również żona podatnika, z którą przedsiębiorca pozostaje we wspólności majątkowej.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się pytaniem, czy może dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu, jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą, jeśli w roku rozpoczęcia działalności taką działalność we wpisie do ewidencji działalności posiada jego żona? Chodziło tutaj w szczególności o wyjaśnienie, czy słowo "taką działalność" oznacza działalność o takim samym PKD, czy w ogóle o prowadzenie działalności gospodarczej.
Organ podatkowy uznał, że „(...) Wnioskodawca, jako podmiot „rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej”, wypełnia przesłanki określone w art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczające możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego, ponieważ żona Wnioskodawcy w roku rozpoczęcia działalności przez Wnioskodawcę prowadzi działalność gospodarczą. Pojęcie „taką działalność” oznacza każdą działalność gospodarczą bez względu na zakres działalności.(...)”

Warto zapamiętać
Dla skorzystania z amortyzacji jednorazowej ważne jest, kto nabywa środki trwałe, prowadzi ich ewidencję i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kryteria umożliwiające dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy należy badać w stosunku do każdego podmiotu, który tego odpisu chce dokonać. Ponieważ w rozpatrywanej sprawie podatnik rozpoczął prowadzenie działalności w 2015 r., a więc jest podmiotem "rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej", stąd należy zbadać zastrzeżenie wprowadzone przepisem art. 22 ust. 11 ww. ustawy. Dlatego organ podatkowy zajął takie a nie inne stanowisko.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: