eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rower w działalności gospodarczej z amortyzacją jednorazową

Rower w działalności gospodarczej z amortyzacją jednorazową

2015-06-01 13:13

Rower w działalności gospodarczej z amortyzacją jednorazową

Rower © Christian Müller - Fotolia.com

Rower, który w rzeczywistości będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej, może zostać uznany za środek trwały firmy. Dodatkowo podatnik ma prawo zamortyzować go jednorazowo w granicach dopuszczonych prawem (suma takich odpisów nie może w ciągu roku przekroczyć 50 000 euro) - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 28.05.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-17/15/AJ.

Przeczytaj także: Sposoby amortyzacji środków trwałych o niskiej wartości

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (usługi projektowania specjalistycznego) wnioskodawca zamierza zakupić rower, którym będzie dojeżdżał do kontrahentów oraz podmiotów publicznych i prywatnych, z którymi jest obowiązany kontaktować się w związku z prowadzoną firmą. Zakup takiego środka transportu zasadny jest z uwagi na to, że rozbudowa rowerowej infrastruktury miejskiej sprzyja szybkiemu i efektywnemu przemieszczaniu się nim do miejsca przeznaczenia. Wnioskodawca dodał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie posiada innych środków transportu klasyfikowanych jako środki trwałe.

Wartość początkowa roweru przekroczy kwotę 3 500 zł. Zostanie on uznany za środek trwały o symbolu KST 790. Wnioskodawca jest małym podatnikiem. Zadał pytanie czy w takiej sytuacji może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego składnika majątku? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

fot. Christian Müller - Fotolia.com

Rower

Rower, który w rzeczywistości będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej, może zostać uznany za środek trwały firmy. Dodatkowo podatnik ma prawo zamortyzować go jednorazowo w granicach dopuszczonych prawem.


Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga fakt, że wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na podatniku. To on bowiem osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie roweru do kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżeniu podstawy opodatkowania.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części – wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: