eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT na materiały budowlane: powierzchnia domu/mieszkania

Zwrot VAT na materiały budowlane: powierzchnia domu/mieszkania

2016-06-24 13:00

Przeczytaj także: Wniosek o zwrot VAT w budownictwie tylko od zapłaconych faktur VAT


Oznacza to, że osoba fizyczna ubiegając się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z budową domu jednorodzinnego na podstawie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi w celu określenia powierzchni użytkowej budowanego domu jednorodzinnego dla potrzeb tego zwrotu powinna odnieść się do definicji powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego a następnie w sposób analogiczny odnieść ją do ustalenia powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego. Zatem powierzchnię użytkową w przypadku domu jednorodzinnego należy rozumieć w sposób analogiczny jak powierzchnię użytkową lokalu. W efekcie wskazane wyliczenie pomieszczeń, które zaliczane są do powierzchni użytkowej lokalu należy przyporządkować do pomieszczeń, które występują w domu jednorodzinnym, przy czym należy mieć na uwadze charakter obu tych nieruchomości a więc możliwość istnienia innych pomieszczeń w każdej z tych nieruchomości. Oczywistym wszak jest, że np. w przypadku domu jednorodzinnego nie buduje się co do zasady takiego pomieszczenia jak np. wózkownia. Pomieszczeniu temu w budynku jednorodzinnym odpowiadać może piwnica lub pomieszczenie gospodarcze o innej nazwie.

Odnosząc przywołane powyżej przepisy na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że przy obliczaniu powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego na potrzeby ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi Wnioskodawczyni powinna uwzględnić: pokój dzienny (salon) 35,96 m2 , 2 pokoje razem 22,47 m2 , kuchnię 12,40 m2 , przedsionek 4,36 m2 , komunikacja 12,43 m2 , 2 łazienki razem 9,94 m2 , toaletę (wc) 1,68 m2 . Do powierzchni użytkowej budowanego przez Wnioskodawczynię domu jednorodzinnego należy zaliczyć także powierzchnię trzech schowków (razem 9,13 m2 ) bowiem niewątpliwie są to pomieszczenia, które będą służyć mieszkalnym i gospodarczym potrzebom Wnioskodawczyni i jej rodziny, a ich powierzchnia nie wskazuje aby były schowkami w ścianie. Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, do której należało odwołać się ustalając powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego, w sposób wyraźny wskazuje, że do powierzchni użytkowej nie wlicza się m.in. powierzchni schowków w ścianach a nie jakichkolwiek pomieszczeń nazwanych przez osobę ubiegającą się o zwrot schowkiem. Natomiast do powierzchni użytkowej nie zalicza się w omawianej sprawie powierzchni garażu, pralni, kotłowni oraz suszarni (jeżeli pomieszczenie określone jako suszarnia będzie w istocie suszarnią a nie dodatkowym pokojem).

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia i przyjmując wskazane przez Wnioskodawczynię powierzchnie poszczególnych pomieszczeń należy stwierdzić, że przedstawiony przez nią projekt domu jednorodzinnego nie spełnia wymogów określonych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ponieważ jego powierzchnia użytkowa będzie wynosiła więcej niż 100 m2 – zgodnie z opisem zdarzenia przewidywana powierzchnia użytkowa budowanego domu jednorodzinnego wyniesie ok. 108,37 m2 .

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca ustanawiając w art. 20 ust. 3 pkt 3 lit. a) ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi warunek dotyczący limitu powierzchni użytkowej w sposób jednoznaczny wskazał, że o zwrot wydatków można się ubiegać, jeżeli powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie przekracza odpowiednio 75 m2 i 100 m2 . W tym miejscu podkreślić należy, że zwrot „odpowiednio” odnosi się do faktu, że w przepisie ustawodawca ustanowił inny limit dla lokalu mieszkalnego (75 m2 ) a inny dla domu jednorodzinnego (100 m2 ). Wykładnia językowa terminu „nie przekracza” oznacza, że nie istnieje możliwość ubiegania się o zwrot w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa mieszkania przekracza 100 m2 . Jedyny wyjątek od tej zasady znajduje się w art. 20 ust. 3 pkt 3 lit. b) ww. ustawy – mianowicie limit ten dla domu jednorodzinnego wynosi 110 m2 jednakże tylko w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę albo w dniu dokonania zgłoszenia budowy, o których mowa w pkt 2 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 1a tej ustawy. Ustawodawca w żadnym przepisie ww. ustawy nie przewidział możliwości ubiegania się o zwrot w przypadku przekroczenia limitu powierzchni użytkowej ani też nie zawarł sposobu obliczania wysokości zwrotu w przypadku przekroczenia tego limitu. (...)

Odnośnie natomiast odpowiedzi na pytanie kto powinien dokonać pomiaru powierzchni użytkowej, zauważyć należy, ze ww. ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie wymaga przy składaniu wniosku o zwrot przedstawienia dokumentu zawierającego pomiar powierzchni przez np. geodetę czy też architekta. Niemniej właściwy urząd skarbowy przeprowadzając np. czynności sprawdzające, czy też kontrolę, ma prawo ustalić, czy w rzeczywistości powierzchnia użytkowa wybudowanego domu jednorodzinnego nie będzie przekraczać 100 m2 . Jednak ww. ustawa nie nakłada na podatnika obowiązku dokonania pomiaru powierzchni użytkowej przez określoną osobę i nie nakłada też obowiązku dokumentowania tej powierzchni w określony sposób przy składaniu wniosku o zwrot części wydatków poniesionych na budowę domu jednorodzinnego. Ustawa nakłada jedynie obowiązek dołączenia do wniosku kopii pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy oraz kopii faktur dokumentujących poniesione wydatki. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: