eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jak nie zapłacić podatku od wynajmu pokoi gościnnych?

Jak nie zapłacić podatku od wynajmu pokoi gościnnych?

2016-08-11 13:38

Jak nie zapłacić podatku od wynajmu pokoi gościnnych?

Gospodarstwo agroturystyczne. © Marta&Cla - Fotolia.com

Wynajem pokoi gościnnych może w ogóle nie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jakie warunki muszą jednak zostać spełnione, by zarobione pieniądze zostały zwolnione z obowiązku podatkowego PIT?

Przeczytaj także: Wynajem pokoi w gospodarstwie rolnym zwolniony z podatku

Jak pokazują statystyki coraz częściej wczasowicze nie decydują się na pobyt w hotelu, czy ośrodku wypoczynkowym. W zamian wybierają kameralne pokoje lub domki oferowane przez prywatnych właścicieli. Taka działalność jest bardzo intratnym pomysłem inwestycyjnym, należy jednak pamiętać, że osiąganie tego typu dochodów generuje skutki w postaci PIT.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych tym przepisem (m.in. dochodów zwolnionych od podatku zgodnie z art. 21 ustawy o PIT) oraz takich, w stosunku do których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Idąc dalej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są wszelkie dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich – co szczególnie istotne w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Jeśli zostaną spełnione wszystkie przewidziane prze ustawodawcę warunki zwolnieniu będą podlegały także dochody uzyskane z tytułu wyżywienia osób zamieszkujących wynajmowane pokoje – mówi Robert Tomaszewski z portalu .
Jeśli sposób, w jaki podatnik wynajmuje obiekty wypoczynkowe, nie spełnia wszystkich wymienionych przez ustawodawcę kryteriów, inwestor może wybrać jeden spośród czterech sposobów opodatkowania dochodów, jakie osiąga a z tytułu prowadzenia takiej działalności – może rozliczyć się na zasadach ogólnych, zastosować stawkę liniową, kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany. Ważne jest, by podatnik we właściwy sposób przyporządkował osiągane dochody do odpowiedniego ich źródła – w konsekwencji rozliczył dochody według zasad i form opodatkowania, które będą stosowne do dochodów uzyskiwanych właśnie z takiego źródła.

fot. Marta&Cla - Fotolia.com

Gospodarstwo agroturystyczne.

Gospodarstwa agroturystyczne mają możliwość uniknięcia podatku dochodowego od wynajmowania kwater.


Wracając do warunków, jakie dyktuje ustawodawca, by mogło dojść do zwolnienia – szczególnie istotna, i bardzo często źle interpretowana przez podatników, jest przesłanka mówiąca o gospodarstwie rolnym.

Pojęcie gospodarstwa rolnego zostało doprecyzowane w ustawie o podatku rolnym. Oznacza ono obszar gruntów zaklasyfikowanych jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntow zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej inna niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej.
Tylko pokoje wynajmowane w nieruchomości, która spełnia wszystkie te kryteria mogą podlegać omawianej formie zwolnienia z obowiązku podatkowego PIT.

Saveinvest Sp. z o.o.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: