eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zapłata kartą płatniczą nie pozbawi kosztów uzyskania przychodu

Zapłata kartą płatniczą nie pozbawi kosztów uzyskania przychodu

2016-10-31 10:50

Zapłata kartą płatniczą nie pozbawi kosztów uzyskania przychodu

Karta płatnicza © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Mimo, że do nowego roku pozostały jeszcze 2 miesiące, zaczynają się pojawiać interpretacje podatkowe dotyczące stanu prawnego, który będzie obowiązywał od 01.01.2017. Póki co gorącym tematem jest pozbawienie przedsiębiorcy kosztów podatkowych, gdy zapłaci gotówką za swoje zobowiązania.

Przeczytaj także: Płatność gotówką i koszty podatkowe 2017: Minister zaklina rzeczywistość

Tylko 15 tys. zł można będzie zapłacić gotówką


Rząd postanowił zmienić limit transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, które mogą być regulowane gotówką. Obecnie jest to 15 tys. euro, zaś w przyszłym roku będzie to 15 tys. zł - czyli ok. czterokrotnie mniej (w zależności od tego, jaki kur euro przyjmiemy).

Może paść pytanie - no i co z tego? - do tej pory wskazanym limitem nikt się zbytnio nie przejmował. Ewentualne konsekwencje odczuwali jedynie ci, którzy ubiegali się o zwrot VAT w przyspieszonym terminie 25 dni. Jeżeli bowiem nie stosowali się do obowiązku regulowania „większych” transakcji przy pomocy rachunku bankowego - byli pozbawieni tego prawa. Niemniej mogli się ubiegać o zwrot VAT w ciągu 60 dni. W czym zatem problem?

Brak kosztów podatkowych


Konsekwencje niestosowania się do przelewowej formy regulowania swoich zobowiązań w przyszłym roku będą dużo większe. Każdy bowiem, kto zapłaci gotówką za transakcję o wartości większej aniżeli 15 tys. zł - pozbawi się kosztów uzyskania przychodu

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Karta płatnicza

Fiskus potwierdza, że kompensata, czy płatność kartą podatkową nie pozbawi firm kosztów uzyskania przychodu.


Nowe regulacje (które zaczną obowiązywać od 2017 r.) wskazują, że każda płatność gotówką transakcji bądź jej części, której wartość przekracza 15 tys. zł, nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli natomiast już tam trafi (jeszcze przed dokonaniem zapłaty), trzeba będzie dokonać odpowiedniej korekty. Tyczy się to nie tylko bieżących zakupów towarów czy usług, ale także odpisów amortyzacyjnych naliczanych od wartości niematerialnych i prawnych.

Przykład 1
Wartość danej transakcji z 2017 r. wyniesie 25 tys. zł, z czego 10 tys. zł nabywca ureguluje gotówką w chwili odbioru towaru, zaś pozostałą część (15 tys. zł) przelewem w ciągu 10 dni od daty odbioru. W takim przypadku zapłaconych gotówką 10 tys. zł nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przykład 2
Strony umówiły się, że zapłata za zakupiony towar, co zostało udokumentowane fakturą na kwotę 17 000 zł, nastąpi przelewem bankowym. Zakup został w związku z tym zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Następnie po miesiącu zapłata nastąpiła gotówką. W związku z powyższym nabywca jest zobowiązany wyłączyć z kosztów wartość tej faktury.


Zapłata kartą płatniczą


Jedna ze spółek w związku z powyższym miała wątpliwości, czy zapłata nie przelewem bankowym, a kartą płatniczą, będzie tutaj zrównana z zapłatą gotówką? W związku z powyższym postanowiła o tę kwestię zapytać fiskusa - podobnie jak i o kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25.10.2016 r. nr 2461-IBPB-1-2.4510.803.2016.1.MW potwierdził stanowisko samej zainteresowanej, że w takich przypadkach o wyłączeniu z kosztów mowy być nie może.
Spółka podnosiła, iż w przypadku regulacji zobowiązań przy pomocy kart płatniczych trudno uznać, iż ta forma płatności nie spełnia przesłanki zapłaty bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Zapłata kartą płatniczą jest obecnie powszechnie stosowaną formą bezgotówkowego regulowania zobowiązań, pomimo iż służyć może również do wpłaty i wypłaty gotówki (art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych - tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 873 ze zm.). Rozliczenie transakcji uregulowanych kartą płatniczą następuje na podstawie wyciągu bankowego, na którym zarejestrowany jest wpływ środków pieniężnych z tytułu sprzedaży. Zatem ta forma płatności, jest formą bezgotówkowego regulowania swoich zobowiązań nie będzie stanowiła podstawy do stosowania art. 15d Ustawy CIT - nakazującego nie-uznawać za koszty podatkowe płatności gotówkowych.

W stosunku do kompensat spółka podnosiła, że jest to inna, aniżeli pieniężna forma regulowania swoich zobowiązań. Dlatego też ograniczenia w zakresie rozpoznawania kosztów nie mają tutaj zastosowania.

Organ wydający interpretację podatkową zgodził się w całości ze stanowiskiem wnioskującej spółki, dlatego też odstąpił od jego uzasadnienia prawnego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: