eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Płatności gotówkowe: przedsiębiorca zagraniczny to "przedsiębiorca"

Płatności gotówkowe: przedsiębiorca zagraniczny to "przedsiębiorca"

2017-02-21 13:48

Płatności gotówkowe: przedsiębiorca zagraniczny to "przedsiębiorca"

Przelew bankowy także w handlu zagranicznym © Ric-Pic - Fotolia.com

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera dwie odrębne definicje: przedsiębiorcy i przedsiębiorcy zagranicznego. Resort finansów uważa, że patrząc na limit płatności gotówkowych, pojęcie "przedsiębiorcy" należy rozumieć szeroko, także jako "przedsiębiorcy zagranicznego".

Przeczytaj także: Płatności gotówką w kosztach podatkowych: przepisy przejściowe

Art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. wskazuje, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.

Przedsiębiorca, który od tego roku do powyższego obowiązku się nie zastosuje, odczuje negatywne konsekwencje swojej „niesubordynacji”.
Przepisy ustaw o podatku dochodowym wskazują, że przedsiębiorcy (a w przypadku CIT także pozostali podatnicy tego podatku), którzy dokonują płatności za transakcje o wartości przekraczającej ten limit z pominięciem rachunku płatniczego, są obowiązani do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu tej części wartości transakcji, która nie została w taki sposób uregulowana (a więc mówiąc inaczej, która została zapłacona gotówką). Jeżeli natomiast transakcja w kosztach już się znalazła, po czym zapłata nastąpiła z pominięciem rachunku płatniczego, przedsiębiorcy są obowiązani do zmniejszenia z tego tytułu kosztów uzyskania przychodów, a w przypadku braku możliwości ich zmniejszenia - do zwiększenia przychodów - w okresie, w którym dokonano zapłaty z pominięciem rachunku płatniczego (art. 22p updof i odpowiednio art. 15d updop).

Jak już jednak zostało to podkreślone we wstępie, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera odrębną definicję „przedsiębiorcy” i odrębną definicję „przedsiębiorcy zagranicznego”. Art. 22 tejże ustawy, nakazujący regulować swoje zobowiązania za pośrednictwem rachunku płatniczego, mówi natomiast jedynie o „przedsiębiorcach”. Stąd pojawiła się wątpliwość, czy reżim płatności przelewowych występuje także w stosunku do transakcji zawieranych z kontrahentami zagranicznymi?

fot. Ric-Pic - Fotolia.com

Przelew bankowy także w handlu zagranicznym

Resort finansów nie pozostawia złudzeń. Reżim regulowania swoich zobowiązań za pośrednictwem rachunku bankowego występuje nie tylko w transakcjach krajowych ale i zagranicznych.


Takie też pytanie pojawiło się w interpelacji poselskiej nr 9278. Jak można się było spodziewać, odpowiedź (pismo nr DD6.054.4.2017) jest niekorzystna dla podatników.
W odpowiedzi tej czytamy: „(...) Jak wynika z art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Nie ulega wątpliwości, że powyższe warunki spełnia osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą, określana mianem „przedsiębiorcy zagranicznego” (art. 5 pkt 3 tej ustawy). W związku z tym, że obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego dotyczy transakcji, których stroną jest „inny przedsiębiorca” należy uznać, że w zakresie tego pojęcia mieszczą się również przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą za granicą.

(...) Wprawdzie ustawa nie nakłada obowiązków na przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą poza terytorium RP, nie oznacza to jednak, że pojęcie przedsiębiorcy w rozumieniu omawianej ustawy ogranicza się wyłącznie do przedsiębiorców wykonujących działalność w Polsce.

Mając na uwadze powyższe, zasadnym jest, aby dokonywanie płatności przez przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą na terytorium RP z przedsiębiorcą zagranicznym odbywało się w oparciu o przepis art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.(...)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: