Rozliczenie VAT: zakup samochodu osobowego za granicą
2019-11-07 13:39
Kiedy kupując prywatnie samochód za granicą zapłacisz od niego VAT? © ruigsantos - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zakup samochodu z zagranicy w kosztach podatkowych
Mianowicie jeżeli przedmiotem zakupu będzie samochód używanych, osoba kupująca go prywatnie nie będzie miała żadnych obowiązków względem VAT. Jeżeli natomiast kupi samochód nowy, trzeba będzie rozliczyć WNT.Zakup samochodu używanego
Kupując w innym kraju UE samochód osobowy prywatnie (ciężarowy zresztą też), nabywca co do zasady nie działa jako podatnik. Zakup taki nie powinien w związku z tym wywoływać u niego żadnych skutków na tle tego podatku. Tyczy się to zarówno obrotu krajowego jak i wewnątrzunijnego. I zasada ta jest zachowana w przypadku pojazdów używanych. Jeżeli przy tej transakcji występuje VAT – ten rozliczy sprzedawca – doliczając go do ceny sprzedaży. W przypadku transakcji krajowej będzie to nasz polski VAT. Jeżeli zakup nastąpi w innym państwie unijnym – będzie to podatek od wartości dodanej tego państwa. W Polsce nabywca takiego pojazdu natomiast podatku VAT rozliczać i płacić już nie musi.
Zakup samochodu na WNT
Wszystko zmienia się przy nowych środkach transportu.
Należy przy tym pamiętać, że wystarczy spełnić tylko jeden z powyższych warunków (czyli odpowiednio niski przebieg bądź okres dopuszczenia do ruchu), aby dany pojazd potraktować jako nowy środek transportu.
fot. ruigsantos - Fotolia.com
Kiedy kupując prywatnie samochód za granicą zapłacisz od niego VAT?
Jeżeli zatem Kowalski nabędzie samochód spełniający powyższe kryteria do uznania go za nowy środek transportu, musi z tego tytułu rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, wykazując od zakupu VAT należny. Podatek należy wpłacić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – bez wezwania ze strony urzędu skarbowego. Dodajmy, że obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą otrzymania środka transportu, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika UE.
VAT należny z tytułu takiego zakupu, gdy dokona go podmiot niebędący podatnikiem (nie składający deklaracji VAT), który dokonał jedynie takiego wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, należy wykazać w deklaracji VAT-10.
Co przy tym niezwykle ważne – w takim przypadku VAT należny nie przekształci się w VAT naliczony, podlegający odliczeniu. Zakup ten nie jest bowiem związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, co jest warunkiem przysługiwania prawa do odliczenia.
Na zakończenie warto też dodać, że jeżeli nowy środek transportu ma być rejestrowany przez nabywcę lub użytkowany na terytorium kraju, powinien on złożyć informację o jego wewnątrzwspólnotowym nabyciu na druku VAT-23. Do informacji tej należy dołączyć kopię faktury potwierdzającej nabycie samochodu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)