eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Optymalizacja podatkowa: ruchome stawki amortyzacji

Optymalizacja podatkowa: ruchome stawki amortyzacji

2021-01-28 13:07

Przeczytaj także: SSE: Zmiana stawek amortyzacji środków trwałych zgodna z prawem


d. Sztuczność sposobu działania Strony

W opinii Szefa KAS nie można w niniejszej sprawie stwierdzić, że Czynność została dokonana w sposób sztuczny, bo nie można stwierdzić, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami nie zastosowałby tego sposobu działania w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Kluczowe znaczenie pod kątem racjonalności podjęcia czynności ma przesłanka ekonomiczna, którą kierował się Wnioskodawca, dążąc do jak najbardziej efektywnego rozliczenia wygenerowanych strat podatkowych w sytuacji, w której planuje także spłatę lub kapitalizację odsetek od pożyczki.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę uzasadnienia ekonomicznego czynności obniżenie stawek amortyzacji podatkowej powinno pozwolić Wnioskodawcy na rozliczenie strat podatkowych poprzez zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów wynikających z odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawca wskazywał, że gdyby nie skorzystał z polityki zarządzania podatkowego, o której mowa w art. 16i ust. 5 updop, rozpoznawanie kosztów finansowania dłużnego niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na ograniczenia tzw. cienkiej kapitalizacji, przez kolejnych 5 lat podatkowych, spowodowałoby, że Wnioskodawca ponosiłby dodatkowe straty podatkowe (w sytuacji, w której już posiada nierozliczone straty z lat ubiegłych). Tym samym, istniałoby ryzyko, że aktywa jakie posiada i jakie mógłby wygenerować w postaci strat podatkowych mogłyby nigdy nie zostać rozliczone. Uzasadnione jest zatem przyjęcie, że efektywne rozliczenie wygenerowanych strat oraz kosztów odsetkowych prawdopodobnie nie byłoby możliwe bez wykorzystania opcji podatkowej, jaką jest prawo kształtowania odpisów amortyzacyjnych a wpływających bezpośrednio na wysokość kosztów podatkowych.

Badając ewentualny efekt sztuczności planowanej czynności, Szef KAS również zweryfikował wszystkie przesłanki art. 119c § 2 Ordynacji podatkowej. Należy zatem zauważyć, że czynność zostanie dokonana przez spółki komandytowe, których wspólnikiem jest Wnioskodawca, istota czynności sprowadza się do jednej operacji podatkowej polegającej na obniżeniu stawek amortyzacyjnych (poza potencjalnym ponownym podwyższeniem/dalszym obniżeniem stawek amortyzacyjnych oraz ewentualnym obniżeniem w przyszłości stawek amortyzacyjnych nowo nabywanych środków trwałych), a więc będzie charakteryzowała się niskim stopniem skomplikowania. Nie można również racjonalnie przyjąć, że mamy do czynienia z angażowaniem podmiotów pośredniczących jak i nieuzasadnionym dzieleniem operacji.

Ponadto nie sposób przyjąć, że efekt czynności sprowadzający się do przesunięcia w czasie wysokości odpisów amortyzacyjnych na okres "po rozliczeniu kosztów odsetkowych oraz strat podatkowych z lat ubiegłych” będzie skutkował uzyskaniem stanu identycznego lub zbliżonego do stanu istniejącego przed dokonaniem czynności. W jednoetapowej strukturze czynności nie można również odnotować elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących. Badana Czynność nie wiąże się również w żaden sposób z ryzykiem gospodarczym przewyższającym spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, że należałoby uznać, że działający rozsądnie podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

Uwagi końcowe

Podsumowując, stwierdzić należy, że czynność opisana we wniosku nie spełnia ustawowych kryteriów unikania opodatkowania. W ocenie Szefa KAS, pomimo możliwości osiągnięcia przez Wnioskodawcę korzyści podatkowej w rozumieniu art. 3 pkt 18 lit. a) Ordynacji podatkowej, a także stwierdzenia, że osiągnięcie korzyści podatkowej może być jednym z głównych celów dokonania czynności:
1) można przyjąć, że w przestawionych we wniosku okolicznościach opisana korzyść podatkowa nie pozostaje w sprzeczności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu,
2) można uznać, że sposób dokonania czynności nie jest sztuczny, a zatem mógłby być zastosowany na podstawie przedstawionych okoliczności przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się celami zgodnymi z prawem.

W konsekwencji przyjąć również należało, że do przedstawionej przez Wnioskodawcę korzyści podatkowej wynikającej z czynności nie znajdzie zastosowania art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej i w związku z tym, stosownie do treści art. 119y § 1 tej ustawy, wydano opinię zabezpieczającą.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: