eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Wkrótce zmiany w przepisach podatkowych

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Wkrótce zmiany w przepisach podatkowych

2022-03-09 00:03

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy będzie łatwiejsza. Wkrótce zmiany w przepisach podatkowych

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - wkrótce zmiany w przepisach podatkowych © Netavisen_Sameksistens_dk - pixabay.com

Aby pomóc docierającym do Polski uchodźcom z Ukrainy potrzebne są nie tylko regulacje, które umożliwią im legalny pobyt, pracę czy naukę. Polskie przepisy należy też dostosować do form pomocy, jakie otrzymują obywatele Ukrainy, Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają ułatwić przekazywanie darowizn czy korzystanie z udzielanych nieodpłatnie mieszkań. Wsparcie mają też otrzymać przedsiębiorcy i organizacje pomagające uchodźcom.

Przeczytaj także: Preferencje podatkowe dla pomagających obywatelom Ukrainy

Darowizny bez podatku


Darowizny przekazywane do Ukrainy nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jeśli natomiast otrzymują je osoby przybyłe do Polski – należałoby je uregulować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obecnie osoby otrzymujące darowiznę nie płacą podatku od darowizny, jeśli wartość świadczenia pieniężnego lub rzeczowego w ciągu pięciu lat nie przekroczy 4902 zł. W przypadku 4 osobowej rodziny jest to kwota 19 608 złotych.

Jednak Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pracuje nad przepisami, według których obywatele Ukrainy przebywający w Polsce byliby zwolnieni z podatku od otrzymanych tutaj spadków oraz darowizn. Zostanie dla nich wprowadzone zwolnienie podatkowe, które będzie obowiązywało od daty wybuchu wojny, a więc 24 lutego do końca bieżącego roku.

fot. Netavisen_Sameksistens_dk - pixabay.com

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - wkrótce zmiany w przepisach podatkowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić świadczenie pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Obywatele tego państwa przebywający w Polsce mają być zwolnieni z podatku od otrzymanych tutaj spadków oraz darowizn. Zwolnienie to będzie obowiązywało od 24 lutego do końca bieżącego roku. Nowe przepisy mają też wesprzeć przedsiębiorców i organizacje, które niosą pomoc uchodźcom. Ministerstwo chce umożliwić zaliczanie jej do kosztów uzyskania przychodów, zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych.


Ulgi dla pomagających


Nowe przepisy mają również wesprzeć przedsiębiorców i organizacje, które niosą pomoc uchodźcom. Ministerstwo chce umożliwić zaliczanie jej do kosztów uzyskania przychodów zarówno w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. Dotyczyłoby to wydatków na wytworzenie lub kosztów nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizn. Mogą one być przekazywane organizacjom pozarządowym, również z Ukrainy, jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz ratownictwa medycznego, działającym na terytorium Polski i Ukrainy. Przepisy mają dotyczyć okresu od 24 lutego do 31 grudnia tego roku.

Kosztem uzyskania przychodów będą również nakłady poniesione podczas bezpłatnego świadczenia usług, np. pomocy medycznej darowanej na rzecz organizacji pozarządowej. Skorzystają na tym lekarze, którzy chcą działać za darmo na rzecz obywateli Ukrainy.

Bezpłatne korzystanie z mieszkania bez podatku


W trakcie opracowywania są także przepisy dotyczące mieszkania w Polsce za darmo, bez PIT. Obecnie osoba, która nieodpłatnie korzysta z cudzego mieszkania (prywatnego lub firmowego), musi zapłacić od tego podatek. Nie dotyczy to pomocy otrzymanej za pośrednictwem organizacji pozarządowych. W myśl nowych regulacji obywatele Ukrainy, którzy będą korzystać z mieszkania nieodpłatnie, nie będą podlegali obowiązkowi zapłaty podatku.

Napływ uchodźców z Ukrainy będzie coraz większy, a zakres koniecznej pomocy. coraz szerszy, dlatego wszystkie te zmiany przepisów są niezbędne. Ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy dostają wsparcie, nie mieli później problemów związanych z rozliczeniami z fiskusem.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: