eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Polski Ład: składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną

Polski Ład: składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną

2022-07-12 12:41

Polski Ład: składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną

Polski Ład: jak obniżyć składkę zdrowotną? © bzyxx - Fotolia.com

Przepisy Polskiego Ładu dają podatnikom rozliczającym się liniowo możliwość pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o... zapłaconą składkę zdrowotną. Eksperci z firmy inFakt wyjaśniają, jak można z tego skorzystać.

Przeczytaj także: Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?

Zmiana przepisów z 1 lipca 2022 r. powoduje, że podatnicy rozliczający się liniowo mogą obniżyć dochód do opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne maksymalnie do kwoty 8 700 zł. Oznacza to, że mogą dzięki temu zaoszczędzić nawet do 1 653 zł rocznie podatku.
Obniżenia tego można dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez zaliczenie zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, poprzez obniżenie dochodu do opodatkowania, w momencie wyliczania samej zaliczki na podatek – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

– Jest to rozwiązanie zawarte w ustawie o podatku dochodowym analogiczne jak przy składkach na ubezpieczenie społeczne. Nowe przepisy nie są w tym zakresie jednak zbieżne z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały zaliczone do kosztów.

W związku z tym, jeżeli składka zdrowotna zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to tym samym obniży ona podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. W drugim przypadku składka zdrowotna nie obniży tej podstawy.

Jeśli składka zdrowotna będzie więc zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, pozwoli to podatnikowi zaoszczędzić dodatkowe nawet 426,30 złotych na składce zdrowotnej.

Oblicz zaliczkę na PIT: Zaliczka na podatek dochodowy - podatek liniowy kalkulator

fot. bzyxx - Fotolia.com

Polski Ład: jak obniżyć składkę zdrowotną?

Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo mogą odliczyć zapłacone składki zdrowotne do kwoty 8700 zł rocznie. Odliczenia można dokonać na dwa sposoby: poprzez zaliczenie składek do kosztów uzyskania przychodów lub obniżenie dochodu do opodatkowania. Według ekspertów firmy inFakt korzystniejsze jest pierwsze rozwiązanie, gdyż pozwala dodatkowo obniżyć składkę zdrowotną i zaoszczędzić na niej do 426,30 zł w skali roku.


Ile można zaoszczędzić?


Dzięki zaliczeniu zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaoszczędzić w ciągu roku maksymalnie 2079,30 zł (426,30 zł na składce zdrowotnej i 1653 zł podatku).
W przepisach mimo wszystko powinien pojawić się zapis korygujący, który stanowiłby, że podstawę składki zdrowotnej stanowi dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, o ile nie zostały zaliczone do kosztu uzyskania przychodu. Wówczas efekt w przypadku różnych rozwiązań byłby taki sam – ocenia ekspert z inFaktu.

Obecnie jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest zaliczanie składki zdrowotnej do kosztów. Wtedy obniży się zarówno podstawa opodatkowania, jak i podstawa samej składki zdrowotnej.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: