eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze po przejściu z ryczałtu na zasady ogólne w połowie roku?

Jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze po przejściu z ryczałtu na zasady ogólne w połowie roku?

2022-08-01 09:36

Jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze po przejściu z ryczałtu na zasady ogólne w połowie roku?

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne w połowie roku a obliczanie składki zdrowotnej © Sergey Nivens - Fotolia.com

Nowelizacja przepisów Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.

Przeczytaj także: Polski Ład: składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną

Podatnicy rozliczający się na ryczałcie mogą zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. W ich przypadku pojawia się jednak pytanie, jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze. Ustawa mówi bowiem, że podstawę jej wyliczenia stanowi przychód z całego roku.

W tej sytuacji Piotr Juszczyk, ekspert z firmy inFakt, wskazuje na dwie możliwości:
  • jeśli pod uwagę brane byłoby tylko pierwsze półrocze, a podatnik rozliczający się w tym czasie na ryczałcie osiągnąłby przychód w wysokości np. 55 000 zł, to musiałby zapłacić składkę zdrowotną za ten okres w wysokości 335,94 zł miesięcznie;
  • jeśli podstawą wyliczenia składki ma być przychód z całego roku, to należałoby zsumować przychody z pierwszego półrocza oraz drugiego - rozliczanego już na zasadach ogólnych;
  • gdyby więc w drugim półroczu podatnik także osiągnął przychody w wysokości 55 000 zł, to łączny przychód wyniósłby 110 000 zł, przekraczając drugi próg wyliczania składki zdrowotnej. Wówczas miesięcznie wyniosłaby ona 559,89 zł, a więc o 223,95 zł więcej.

Na zdrowy rozum można by było wskazać, że w tym wypadku podstawą składki zdrowotnej będzie przychód osiągnięty w pierwszej połowie roku. Jednak mamy tu problem, który wynika z zapisów ustawy nowelizującej Polski Ład. Są one bowiem skonstruowane w taki sposób, że jeśli ryczałtowcy zmienią w połowie roku formę opodatkowania na skalę podatkową, to nie będzie można wyliczyć wartości składki zdrowotnej za pierwsze półrocze, rozliczane jeszcze metodą podatku zryczałtowanego. Ustawa mówi bowiem, że podstawę wyliczenia składki zdrowotnej stanowi przychód z całego roku.

Jak to wpłynie na wysokość składki zdrowotnej? Jeśli pod uwagę brane byłoby tylko pierwsze półrocze, a podatnik rozliczający się w tym czasie na ryczałcie osiągnąłby przychód w wysokości np. 55 000 zł, to musiałby zapłacić składkę zdrowotną za ten okres w wysokości 335,94 zł miesięcznie.

Skoro jednak podstawą wyliczenia składki ma być przychód z całego roku, to w przypadku takiego podatnika należałoby zsumować przychody z pierwszego półrocza rozliczanego ryczałtem oraz drugiego – rozliczanego na zasadach ogólnych. Gdyby więc w drugim półroczu osiągnął również przychody w wysokości 55 000 zł, to łączny przychód wyniósłby 110 000 zł, przekraczając drugi próg wyliczania składki zdrowotnej. Wówczas wyniosłaby ona 559,89 zł miesięcznie, a więc o 223,95 zł więcej.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne w połowie roku a obliczanie składki zdrowotnej

W zależności od tego, czy pod uwagę brane byłoby tylko pierwsze półrocze (gdy podatnik rozliczał się ryczałtem) czy przychód z całego roku (czyli suma przychodów z pierwszego półrocza oraz drugiego - rozliczanego już na zasadach ogólnych) to przy takich samych przychodach w pierwszym i drugim półroczu różnica w wysokości miesięcznej składki zdrowotnej za pierwsze półrocze będzie znacząca.Różnica jest więc znaczna. Do właściwej interpretacji przepisów na pewno potrzebne będzie stanowisko Ministerstwa Finansów, w którym zostanie wyjaśnione, jak należy ustalać podstawę składki zdrowotnej za pierwsze półrocze rozliczane na ryczałcie. Ministerstwo powinno wyjaśnić, czy dla tego celu należy zsumować przychody z obu półroczy. Taki scenariusz byłby niekorzystny dla wielu przedsiębiorców i mógłby spowodować, że zmiana formy opodatkowania okaże się dla nich niekorzystna.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: